Agregaty prądotwórcze – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rozważasz zakup domku letniskowego w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej? Często wyjeżdżasz na biwak poza miastem i chcesz mieć możliwość korzystania z prądu? Mieszkasz w miejscu, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie prądu? Jeśli któryś z tych problemów cię dotyczy, rozważ zakup sprzętu, który zapewni ci ciągłą dostawę prądu niezależnie od okoliczności.

Urządzenia takie to tzw. agregaty prądotwórcze. Są to urządzenia elektroenergetyczne stanowiące niezależne źródło prądu. Zbudowane są z prądnicy synchronicznej, rozdzielnicy elektrycznej, podzespołów kontrolno – pomiarowych oraz silnika spalinowego. Są zasilane benzyną, dieslem lub LPG. Ich zadaniem jest samodzielne wytwarzanie prądu potrzebnego do zasilania innych urządzeń.

Oglądając w sklepie agregaty powinniśmy wziąć pod uwagę szereg parametrów. Najpierw powinniśmy się zastanowić, jakie urządzenia będziemy zasilać agregatem. Jeśli wykorzystamy go do podłączenia sprzętów takich jak: lodówka, klimatyzator, narzędzia elektryczne, elektronika (komputer, telefon itd.), które są dość czułe na jakość i napięcie prądu, wybierzmy agregat, który gwarantuje stabilne parametry wytwarzanego przez siebie prądu. Powinien być także wyposażony w specjalne podzespoły, które monitorują parametry produkowanej energii oraz mogą je korygować. Zagwarantuje to nam wysoką jakość wytworzonego prądu oraz jego stabilność.

Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest moc samego agregatu. Musi być ona wyższa od sumy mocy wszystkich urządzeń, jakie będą przez agregat zasilane. Moc zależy od rodzaju zastosowanego w urządzeniu silnika.

Ważnym parametrem jest także poziom głośności pracy, jakim cechuje się wybrane urządzenie prądotwórcze. Jeśli agregat będzie stał blisko domu lub jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na hałas, wybierzmy sprzęt posiadający dźwiękoszczelną obudowę. Zapewni nam to bezproblemowy odpoczynek w trakcie pracy urządzenia.

Istotnym elementem jest także sam rozmiar i ciężar aparatu. Warto rozważyć także tę cechę, jeśli wiemy, że generator prądu będzie używany w różnych miejscach. W takim wypadku należy zakupić urządzenie o mniejszych gabarytach, które zapewni komfort oraz wygodę podczas transportu. Istnieją specjalne generatory przenośne przeznaczone do użytkowania na kempingu lub działce.

Przed zakupem generatora warto dokładnie rozważyć wszystkie powyższe elementy. Agregaty prądotwórcze to ciągle urządzenia dość kosztowne, ich zakup powinien być jak najlepiej przemyślany, by odpowiednio spełniły swoją funkcję użytkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>