Co to podajnik/przenośnik ślimakowy?

Podajniki ślimakowe, inaczej przenośniki, mają szerokie zastosowanie w transporcie bliskim i wykorzystywane są przede wszystkim do przemieszczania materiałów sypkich, ale również innych ładunków po wyznaczonym torze.

Podajniki ślimakowe, które nazywane są również żmijkami lub przenośnikami śrubowymi pozwalają na przemieszczanie materiałów z wykorzystaniem znajdującej się w urządzeniu obracającej się śruby. Materiał może być wówczas transportowany poziomo, pionowo lub też ukośnie. Podstawą konstrukcji tego rodzaju jest śruba Archimedesa.

Zastosowanie podajników ślimakowych:

  • gospodarstwa rolne i hodowle
  • betoniarnie
  • zakłady utylizacji odpadów
  • zakłady recyklingowe
  • przemysł spożywczy
  • piece grzewcze

Najczęściej podajniki tego rodzaju stosowane są w rolnictwie, na przykład w kombajnach rolniczych, jako urządzenia odbierające materiał spod silosów czy zbiorników, ale również mogą być używane w procesach technologicznych przy dozowaniu produktów.

Również rodzajem podajników tego typu jest ślimak sznek, czyli świder wiertniczy, który przeznaczony jest do jednoczesnego wiercenia i wybierania gruntu z otworu przewiertowego, na przykład w sprzedaży dostępny jest sznek Staltechnika i szneki innych producentów.

Budowa przenośników ślimakowych

Przenośniki/podajniki ślimakowe można podzielić na dwa typy, a mianowicie te wyposażone w koryto zamknięte oraz w koryto otwarte. Przenośniki z korytem zamkniętym mają kształt litery U i wykończone są pokrywami, natomiast drugie nie mają pokryw.

Przenośniki te składają się z koryta, w którym znajduje się ślimak – jest to wał, który owinięty jest powierzchnią śrubową, tak zwaną wstęgą ślimaka. Gdy wał się obraca, wtedy materiał przesuwa się po nim. Podobną konstrukcję mają szneki – sznek Staltechnika można sprawdzić na stronie producenta, tylko w tym przypadku nie stosuje się koryta. Również można spotkać się z ślimakami wykonanymi bez wału, ale wtedy muszą być one wyposażone w odpowiednio mocną wstęgę, która będzie mogła utrzymać obciążenie materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>