Czemu części do koparek się psują?

Koparka jest maszyną budowlaną, a te z upływem czasu potrafią ulegać rozmaitym awariom. Niestety: im pojazd jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że usterki będą pojawiać się znacznie częściej. Dlatego warto zadbać o odpowiednia konserwację maszyny oraz zawsze posiadać pod ręką zapasowe części do koparek, którymi da się zastąpić te uszkodzone.

Koparka – jak każde urządzenie mechaniczne – jest niezwykle skomplikowanym mechanizmem i istnieje w niej wiele części, które może ulec awarii. Oczywiście zawsze można spróbować naprawić usterkę, ale czas i koszt jej wyeliminowania zależy od jej charakteru. Jakie części do koparek psują się najczęściej? I w jaki sposób temu przeciwdziałać?

Gąsienica podwyższonego ryzyka

Uszkodzenia łańcuchów gąsienicowych stanowią około 15% wszystkich przypadków uszkodzeń. Zdecydowana większość z nich wynika z przyczyn eksploatacyjnych: dużych obciążeń dynamicznych (szczególnie w momencie rozruchu i skrętu), trudnych warunków tribologicznych w obszarze łańcucha gąsienicy (ograniczone możliwości zapewnienia odpowiedniego smarowania, co powoduje szybsze zużywanie ścierne elementów) oraz niekorzystnego oddziaływania środowiska gruntowego (korozja i starzenie materiałów). Co ciekawe, tylko mała część uszkodzeń elementów podwozi gąsienicowych wynika z przyczyn technologicznych, np. nieodpowiedniej obróbki cieplno–chemicznej.

Jedną z najczęściej powtarzających się awarii, bez względu na model pojazdu, są usterki mechaniczne silnika: od zbyt luźnego tłoku lub nadmiernego osadu na nim aż po jego zatarcie, pęknięcie pierścienia tłokowego czy zatarcie łożyska korbowodowego. Część z powyższych awarii da się wyeliminować samemu, ale niektóre z nich będą wymagały wizyty w serwisie. Zdarzają się także wycieki płynu chłodzącego z okolic rozrządu, termostatu i pompy wody (konieczna wymiana pompy) lub awarie turbiny (wyciek oleju, który objawia się w postaci tłustej firanki pod kolektorem lub zaolejonych przewodów powietrza za turbiną).

Jak przeciwdziałać awarii?

Wszelkiego rodzaju urządzenia mechaniczne z czasem się zużywają i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć, aczkolwiek możemy cały proces spowolnić. Każda maszyna wyposażona w silnik spalinowy wymaga regularnego smarowania olejem silnikowym. Dodatkowo należy pamiętać o wymianie oleju do napędu siłowników hydraulicznych. Ponadto pojazdy mechaniczne, bez względu na swój typ, wymagają fachowej konserwacji nie tylko wtedy, kiedy są przez nas stale używane, ale także w trakcie postoju. Jeżeli wiemy zatem, że nasza koparka przez jakiś czas będzie stała w jednym miejscu, powinniśmy odpowiednio ją zabezpieczyć.

Zawsze warto też mieć w zapasie wstępną pompkę paliwa lub inne części. Gdzie je znaleźć? Używanych można szukać na serwisach aukcyjnych, ale ich stan może się nie pokrywać z opisem, więc większą pewność dają profesjonalne sklepy z nowymi częściami do koparek i innych maszyn budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>