Czym są chwytaki przemysłowe i do czego służą?

Dziś niemal w każdym mieście w kraju funkcjonuje dane przedsiębiorstwo – większe, lub mniejsze. To co dziś charakteryzuje wielkie firmy to sprawność i technologia bez której tak naprawdę żadna działalność nie miałaby możliwości egzystować. W wielu wypadkach szczególną role odgrywa transport, a co za tym idzie przewóz różnych, często ogromnych obiektów. Sprawność w takiej komunikacji jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy pokonać trzeba niejednokrotnie kilkaset kilometrów w celu dowozu określonego materiału.

Tak, czy inaczej – dziś musi być szybko i sprawnie, to główna zasada. Idealną pomoc w celu dowozu transportu dają nam chwytaki przemysłowe.

Czym są i do czego służą?

Jak sama nazwa wskazuje chwytaki przemysłowe służą do… chwytania. Mowa oczywiście o określonych przedmiotach, które trzeba przetransportować. Fachowcy uznają chwytaki przemysłowe jako manipulatory robotów przemysłowych. Odpowiednie uchwycenie przedmiotu bowiem nie tylko zabezpiecza go w czasie drogi, ale i pozwala bezpiecznie ulokować produkt w docelowym miejscu. Dobrze skonstruowane chwytaki przemysłowe odporne są na wszelkie, niespodziewane czynniki zewnętrzne, zwłaszcza w trakcie transportu.

Chwytaki pod względem wyglądu charakteryzują trzy elementy budowy – zespół napędowy, przeniesienie napędu i końcówka. Co istotne, to właśnie ona w głównej mierze rozróżnia poszczególne rodzaje chwytaków.

Główne zalety i zastosowania chwytaków przemysłowych

Jak już wyżej zostało wspomniane chwytaki są stosowane w wielu firmach przemysłowych. Dzięki nim można przetransportować nie tylko duże obiekty, ale i te posiadające często niewymiarowe kształty. Do głównych zalet chwytaków przemysłowych zalicza się przede wszystkim ich innowacyjność, a co za tym idzie ogromną funkcjonalność. Dzięki temu manipulatory same w sobie są łatwe w obsłudze, a to  kolei powoduje, że cały proces związany z transportem staje się szybszy i prostszy.

Rodzaje chwytaków przemysłowych

Wbrew pozorom mamy wiele rodzajów chwytaków przemysłowych, a podzielone są one na poszczególne kategorie takie jak: napęd, układ wykonawczy, sposób trzymania detalu, czy sposób mocowania chwytaka. Dlatego też wyróżniamy między innymi taki chwytaki jak: chwytak do drewna, mechaniczny, pneumatyczny, hydrauliczny, elektromagnetyczny, adhezyjny, nożycowy, opasujący, dwuszczękowy, czy wielkoszczękowy, a także kształtowe, ręczne, czy automatyczne.

Parę słów o chwytakach elektrycznych

A to dlatego, że same w sobie posiadają szereg zalet. Jakich? Prostota i niskie koszty, takimi dwoma wyrazami można by je określić. Przyglądając się jednak nim nieco bliżej dostrzegamy chociażby to, że nie trzeba tu montować dodatkowych kompresorów, czy filtrów. Wspomniane niskie koszty umożliwiają większą ilość transportu. Chwytaki przemysłowe są też ekologiczne i higieniczne. Pobierają energię wyłącznie w sytuacjach otwierania i zamykania, a ze względu na swoją estetykę z powodzeniem stosuje się je na przykład w przemyśle farmaceutycznym. W przypadku nagłego zaniku napięcia szczęki tych chwytaków automatycznie zamykają się.

Kontakt z producentem

Jest niezwykle ważny. To właśnie on najlepiej doradzi Twojej firmie najlepszy rodzaj chwytaków przemysłowych. Tym bardziej, że chociażby na Polskim rynku działa wiele uznanych marek, które oferują chwytaki przemysłowe najwyższej jakości. Same ich strony internetowe również dokładnie przedstawiają swoją ofertę, gdzie mamy dokładny opis każdego rodzaju chwytaków.  Co więcej w trybie on – line niektóre firmy posiadają także ,,wyszukiwarki chwytaków” pozwalające spersonalizować te konkretne pod indywidualne zlecenie.

Chwytaki przemysłowe – co jeszcze warto wiedzieć

Chwytaki przemysłowe nie tylko są pomocne w samym transporcie, ale i w przypadku pakowania, sortowania, paletyzacji, czy depaletyzacji. Każdy chwytak przemysłowy posiada własne, indywidualne parametry, które ważne są w przypadku ich pracy. W parametrach tych podaje się między innymi: ciśnienie robocze, maksymalną siłę statyczną, czy maksymalną częstotliwość roboczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>