Dlaczego trudno byłoby wyobrazić sobie budowę maszyn bez łożysk?

Łożyskowanie to standardowa technika, dzięki której można osadzić i wesprzeć obrotowe części maszyn. Taki zabieg zabezpiecza system przed oddziaływaniem grawitacji i usprawnia płynną pracę mechanizmów. Łożyska zapewniają ścisłe umiejscowienie części konstrukcyjnych względem siebie.

Wsparcie konstrukcyjne

Ruch obrotowy mechanizmu musi być odpowiednio asekurowany. Zabezpieczenia są konieczne, ponieważ bez nich maszyna szybciej się zużywa. Każdy ruch niekorzystnie oddziałuje na konstrukcję mechanizmów. Obciążenia wywoływane są przez ciężar urządzenia. Na maszynę wpływa także grawitacja. Po pewnym czasie pracy obracające się sprzęty odkształcają się. Dzieje się tak, ponieważ przyciąganie ziemskie odgina najbardziej słabe części maszyny. Tym samym zaburza pracę systemów i psuje układy konstrukcyjne. Odpowiednia podpora pozwala na uniknięcie takich procesów. Obrotowe łożysko wspiera urządzenie i zapobiega tworzeniu się defektów. Ciężar własny maszyny ma się na czym oprzeć, dzięki czemu możliwe jest zachowanie optymalnego kształtu konstrukcji. Łożyska pozwalają także na polepszenie i usprawnienie działania sprzętów. Wpływają korzystnie na prędkość wykonywanych zadań. O wiele łatwiej i szybciej jest toczyć się niż przesuwać. Mechanizm łożyska zapewnia płynną pracę obracających się elementów i chroni ich powierzchnię.

Różne odmiany łożysk

Istnieje wiele wersji mechanizmów wykorzystywanych do łożyskowania. Różnią się od siebie przede wszystkim kształtem obracających się elementów. Mogą to być kulki, walce, baryłki, igiełki lub stożki. Każdy wariant wykorzystywany jest do innych rodzajów konstrukcji i inaczej wspiera mechanizmy rotacyjne. W ofercie firmy metex-lozyska.pl znajdują się np. łożyska baryłkowe, które umożliwiają przenoszenie bardzo dużych obciążeń osiowych w dwóch kierunkach. Łożyska igiełkowe gwarantują z kolei dużą nośność przy niewielkim przekroju poprzecznym. Są odpowiednie w konstrukcjach maszyn, które pracują na ograniczonej powierzchni.

Materiały, z których wykonuje się części łożyskowe muszą charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Powinna je cechować m.in. dobra odkształcalność, odporność na korozję, wytrzymałość zmęczeniowa, stabilność geometryczna. Łożyska powinny być także odporne na zużycie i zatarcia oraz wytrzymałe na nacisk podczas pracy. Muszą także dobrze przewodzić ciepło.

Pielęgnacja i urządzenia dodatkowe

Same łożyska nie wystarczą, aby mechanizmy obrotowe działały właściwie. Firma metex-lozyska.pl dostarcza także odpowiednie prowadnice, nagrzewnice i przyrządy pomiarowe. Ważne są także odpowiednie środki poślizgowe. Smary używane w mechanizmach łożyskowych tworzą warstwę oddzielającą elementy toczne od bieżni zewnętrznej i wewnętrznej. Zapobiegają ścieraniu i zużywaniu się powierzchni, a także wnikaniu zanieczyszczeń do wnętrza układów. Niewłaściwe smarowanie jest przyczyną ponad połowy uszkodzeń łożysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>