Dlaczego warto robić regularne przeglądy wózków widłowych?

Wózki widłowe to często element obowiązkowego wyposażenia firm w niektórych sektorach gospodarki. To doskonałe rozwiązanie usprawniające pracę w fabrykach, zakładach czy też dużych lub mniejszych magazynach. Z tego względu warto skorzystać z oferty najlepszego producenta tego typu sprzętu, a przy samej transakcji nie oszczędzać. Z drugiej strony zakup to jedno, a późniejsza eksploatacja takiego wózka to drugie – wózek widłowy jest urządzeniem mechanicznym, wobec czego regularne przeglądy są podstawową zasadą przy jego użytkowaniu.

- W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, kto może wykonywać przegląd i ewentualne drobne naprawy. Często w firmie zdarza się tak, że do tego typu zadań angażuje się jednego z pracowników; warto wiedzieć, że prace związane z konserwacją mogą być wykonywanie wyłącznie przez osoby mające odpowiednie uprawnienia w tym zakresie, co określa ustawa o dozorze technicznym oraz Kodeks pracy. Nawet z pozoru drobne prace mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo działania całego mechanizmu, a nieprawidłowe ich wykonanie lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów może spowodować zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego oraz straty materialne – zastrzega specjalista z firmy IPZ – W przypadku nowoczesnych i bardziej skomplikowanych wózków jezdniowych prace konserwacyjne trzeba zlecić po prostu specjalistycznej firmie. 

W ramach systematycznej konserwacji wózka należy dbać o właściwe smarowanie rolek i łańcucha masztu, sprawdzić manewrowość, hydraulikę, mocowanie wideł, widoczne uszkodzenia i stan ogumienia. Konieczne jest sprawdzenie, czy szczeliny pomiędzy ruchomymi częściami masztu są równe oraz dokonanie jego przeglądu technicznego. Trzeba sprawdzić konstrukcję nośną, w szczególności połączenia spawane, nitowane i rozłączne, tor dźwignic szynowych i instalacji ochrony przeciwporażeniowej. Przegląd powinien mieć miejsce nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy (chyba że w regulaminie firmy lub specyfikacji urządzenia podano inaczej), dodatkowo powinien obejmować także bieżące usuwanie usterek i innych nieprawidłowości i odnotowanie wyników przeglądów.

Zlecanie regularnych przeglądów wózków ma kluczowe znacznie w codziennym zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracy. Poza tym konieczne jest stosowanie się do odpowiednich zasad użytkowania tego rodzaju sprzętu: na wózku nie należy jechać zbyt szybko lub przewozić zbyt ciężkich produktów, nie należy na nim także wykonywać gwałtownych ruchów z podniesionym masztem. - Specjalistyczne firmy oferują regularne przeglądy i bogate doradztwo w kwestii codziennej kontroli niektórych parametrów urządzenia, a przede wszystkim możliwość zakupu oryginalnych części od niemalże wszystkich najbardziej popularnych producentów – zaznacza specjalista IPZ. – Należy pamiętać, że wózek widłowy to kolejne narzędzie mechaniczne, które podobnie jak np. taśmy produkcyjne muszą być regularnie sprawdzane pod względem kondycji i stopnia zużycia wszystkich elementów.

Poza systematycznym szczegółowym przeglądem i zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji wózka należy także dokonywać pomniejszych kontroli przed każdym użyciem sprzętu. To często podstawowa gwarancja zachowania bezpieczeństwa, a czasem także działania: wyobraźmy sobie, że przed użyciem wózka pracownik nie zweryfikował poziomu naładowania baterii, w wyniku czego urządzenie przestało działać godzinę po rozpoczęciu zmiany. Ostrożność, kontrola i wiedza na temat używanego sprzętu to podstawowe elementy zapewniające bezpieczne i bezproblemowe działanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>