Drzwi przeciwpożarowe do domu jednorodzinnego

Drzwi przeciwpożarowe najczęściej montowane są w budynkach użyteczności publicznej, takich jak biura, szpitale, restauracje czy hotele. Coraz większa świadomość społeczna oraz potrzeba dbania o bezpieczeństwo swoje i bliskich powoduje, że coraz częściej wybieramy je również w domach prywatnych. Drzwi ppoż posiadają nieco inną konstrukcję niż drzwi tradycyjne. Są szczelniejsze i bardziej odporne na działanie ognia. Powstrzymują również rozprzestrzenianie się dymu, co ułatwia ewakuację.

Gdzie warto zamontować drzwi przeciwpożarowe?

Takie drzwi ppoż na wymiar warto montować w domach jednorodzinnych, jako drzwi do kotłowni albo między wiatrołapem a garażem. W przypadku pojawienia się pożaru w garażu bądź kotłowni, odgrodzą one resztę domu od źródła ognia, a to właśnie w tych miejscach najczęściej są przechowywane materiały łatwo palne, takie jak: opał, chemikalia czy paliowa samochodowe.

Wskazane jest również zamontowanie drzwi ppoż w innych pomieszczeniach, w których przechowywane są łatwopalne substancje albo cenne przedmioty, np. kolekcja książek lub obrazów.

Niestety drzwi ppoż są dość drogie w stosunku do tradycyjnych, dlatego dość rzadko są montowane w domach jednorodzinnych. Warto jednak przemyśleć tę kwestię, bowiem kwestie bezpieczeństwa powinny być w tej sprawie priorytetowe.

Jakie wymagania muszą spełnia drzwi ppoż?

Aby zaliczyć dane drzwi do ppoż, musi być spełniony szereg wymagań.  Zgodnie z normą PNB 02851-1:97, drzwi ppoż klasyfikowane są w zależności od tego, jak długo wytrzymują działanie płomieni i zachowują szczelność.Do domów jednorodzinnych wystarczą drzwi przeciwpożarowe klasy EI 30. Litera „E” oznacza szczelność ogniową i dotyczy bezpośrednio materiałów, z których wykonane są drzwi, czasu potrzebnego na uszkodzenie ich przez powstały płomień lub wysokie temperatury. Natomiast „I” to izolacyjność ogniowa, czyli odporność materiałów na nagrzewanie się. Wartość „30” to przybliżony czas, który drzwi wytrzymują w przypadku działania ognia, w tym przypadku ok. 30 minut.

Estetyka czy funkcjonalność – co wybrać?

Niektórzy wahają się przed zamontowaniem drzwi ppoż w domach jednorodzinnych, ponieważ kojarzą im się z ciężkimi, metalowymi drzwiami przemysłowymi. Zupełnie nie potrzebnie. Na rynku mamy bowiem wybór zarówno prostych, skromnych drzwi ppoż, jak i eleganckich, stylowych, zaspokajających gusta najbardziej wymagających klientów. Można również zamówić drzwi ppoż na wymiar, w odpowiednim kolorze bądź z okleiną imitującą drewno, dopasowując je do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>