Frezarka CNC — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór specjalistycznych sprzętów służących do obróbki drewna wymaga wiedzy, ale punktem wyjścia powinna być zastosowanie. Pozornie podobny sprzęt może nie spełnić wymagających warunków eksploatacyjnych. Inne rozwiązanie będzie dedykowane dla specjalistów, którzy wykonują pojedyncze prace hobbystycznie, a inne dla osób, które pracując w hali produkcyjnej, przyczyniają się do rozwoju firmy.

Wybierając profesjonalną frezarkę CNC, należy zwrócić uwagę na precyzję i jakość wykonania, rozmiar pola roboczego, czy sztywność ramy, ponieważ te czynniki mają finalny wpływ na zastosowanie urządzenia. Przy wykonywaniu obowiązków sporadycznie i hobbystycznie zachowanie precyzji może generować więcej czasu, natomiast w przypadku pracy w specjalistycznej firmie obróbka jest określona ścisłymi standardami i jest punktem wyjścia do wydajnej pracy.

Konstrukcja frezarki CNC

Wybierając profesjonalny sprzęt, oczekujemy, że inwestycja będzie na kilka, a nawet kilkanaście lat. Oczywiście urządzenia pod wpływem eksploatacji zużywają się, jednakże warto zagwarantować sobie wysoki wskaźnik jakości, który gwarantowany jest przez zastosowane materiały. Konstrukcja wykonana ze stali to najlepszy komponent, który zapewnia nie tylko trwałość, ale i solidność. Pod wpływem wysokiej temperatury, obciążenia czy uszkodzeń mechanicznych konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu.

Stół roboczy a surowiec

Zazwyczaj wybierając profesjonalną frezarkę CNC, przedsiębiorca interesuje się wykonaniem, ceną oraz wydajnością. Wskazane czynniki są bardzo ważne, ale nie należy zapominać o polu roboczym, do którego punktem wyjścia jest rozmiar stołu. Jeśli firma zajmuje się obróbką materiałów o niestandardowych wymiarach, to uniwersalne frezarki mogą nie spełnić określonych kryteriów, a w konsekwencji inwestycja nie będzie satysfakcjonującym wyborem. Nie bez znaczenia pozostaje również wykonanie stołu. Najlepszym materiałem jest żeliwo, które jest stabilne i zapewnia odpowiednie dopasowanie geometrii obrabianych materiałów.

Serce i mózg frezarki CNC

Gdyby zastanowić się, co jest najważniejsze we frezarce CNC, to z pewnością większość głosów padnie na podzespoły, w szczególności silnik. Korpus ma wpływ na dokładność i wydajność, jednakże komponenty będą w stanie sprostać określonym standardom podczas codziennie wykonywanym obowiązków. Ponadto dobrej jakości podzespoły to gwarancja bezpieczeństwa. W przypadku doboru komponentów od znanych i cenionych na rynku producentów możliwa jest wymiana części na oryginalne lub tańsze zamienniki, a to gwarantuje przedłużenie żywotności sprzętu.

Wrzeciono dopasowane do indywidualnych potrzeb

W kwestii doboru frezarki CNC najwięcej uwagi należy poświęcić głównemu podzespołowi, który wykonuje obróbkę drewna. Głowica (wrzeciono) musi cechować się odpowiednią mocą i obrotami, co bezpośrednio przekłada się na żywność, wydajność i precyzję. Dobór wrzeciona powinien być dopasowany nie tylko do określonych standardów i efektu finalnego surowca poddawanego obróbce, ale i do parametrów technicznych drewna. Niektóre z materiałów są twarde, inne wyjątkowo miękkie. Błędnie dobrana głowica frezarki może zniszczyć surowiec lub wykonać działanie mało precyzyjnie.

Według specjalistów frezarki do obróbki aluminium, drewna, laminatów oraz tworzyw sztucznych powinny charakteryzować się frezem do 5 mm i wrzecionem 1.1kW 24.000 obr/min. W przypadku stali konieczne będzie wrzeciono o mniejszych obrotach, ale za to o większej mocy. Nieoceniona będzie w tej kwestii pomoc profesjonalistów, którzy dobiorą frezarkę CNC do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą: Stürmer Maszyny Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>