Gdzie są wykorzystywane kółka przemysłowe?

Koło jako jeden z najwyśmienitszych wynalazków ludzkości znajduje zastosowanie niemalże we wszystkich dziedzinach naszego życia. Obecnie trudno wyobrazić sobie świat bez tego podstawowego elementu tworzącego wiele mechanizmów jezdnych. Kółka wykorzystywane są także w różnorodnych dziedzinach przemysłu, zarówno na etapie produkcji jak i w poszczególnych komponentach.

Omawiając zastosowanie kółek w przemyśle jako pierwsze nasuwa się skojarzenie z  okrągłymi elementami wielu maszyn produkcyjnych. Rolki wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliamid, charakteryzują się odpornością na zniszczenie oraz niskimi oporami toczenia. Dzięki temu są częścią składową na przykład maszyn stolarskich, w których ważną rolę odgrywa łatwość posuwu materiału. Wykonanie rolek w technologii wtryskowej pozwala na uzyskanie komponentów przeciwstawiających się drażniącym czynnikom chemicznym oraz uszkodzeniom mechanicznym. Ponadto elementy wykonane z poliamidu mogą być wykorzystywane w temperaturach zakresie od -20 do +80°C. Rolki wykorzystywane w maszynach lub innych specjalistycznych urządzeniach mogą być także wykonane z poliuretanu. Jest to materiał niezwykle odporny na ścieranie oraz amortyzujący wstrząsy. Jego dodatkowym atutem jest wytrzymałość na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym także promieniowania UV.

Kółka przemysłowe stosowane są także w różnego rodzaju szafkach czy regałach magazynowych, które wymagają częstego przesuwania. Najczęściej wykonuje się je ze sztucznych surowców o najwyższej klasie wytrzymałości. Należą do nich przede wszystkim poliamid, który zapewnia możliwość przewożenia nawet znacznych ciężarów. Kółka do mebli przemysłowych powinny także pochłaniać wstrząsy oraz tłumić hałas. Ponadto ich zaletą są niskie opory toczenia, dzięki którym nawet załadowany regał przemieścimy bez większego wysiłku.

Wysokiej jakości koła są także niezbędne w wózkach przemysłowych, służących na przykład do przewozu palet. Bez wątpienia muszą one stawiać opór znacznym obciążeniom, dlatego jedną z ich najważniejszych cech jest twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tego rodzaju kółka mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykamy aluminiowo-gumowe, aluminiowo-poliuretanowe czy poliamidowe elementy mechanizmu toczenia. Zaletą kółek pokrytych gumą jest brak niszczenia posadzki oraz dobra amortyzacja. Z kolei poliuretan jest odporny na trwałe odkształcenia, a także niektóre substancje chemiczne takie jak smary, oleje naturalne, benzyny czy rozpuszczalniki. Kółka poliamidowe przeznaczone są przede wszystkim do wózków pracujących na wyrównanej powierzchni, ponieważ nie posiadają właściwości amortyzujących. Wszystkie koła przeznaczone do wózków przemysłowych posiadają zazwyczaj łożyska kulkowe.

Bez względu na to w jakiej dziedzinie przemysłu chcemy zastosować konkretne kółka, najważniejszym czynnikiem jaki powinien decydować o naszym wyborze jest rodzaj oraz jakość materiału. Konieczność sprostania dużym obciążeniom oraz bezustannej pracy sprawia, że elementy wykonane z gorszej klasy surowców wykazują krótką żywotność. Tworzywa sztuczne dobrego gatunku, wykorzystywane przy produkcji jakościowych kół przemysłowych, prezentują wszystkie cechy niezbędne do efektywnego użytkowania maszyn, mebli czy pojazdów przemysłowych.

Artykuł przygotowane we współpracy z firmą Zabi.
http://www.zabi.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>