Jak zamontować stopnie drewniane na schodach betonowych?

Istnieje wiele sposobów na stopnie w przypadku schodów betonowych, ale największą populanością cieszą się stopnie zrobione z drewna. Połączenie drewna i betonu daje bowiem ciekawy efekt wizualny. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Rodzaj drewna

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku stopni schodowych będzie wykorzystanie jednego z twardszych gatunków drewna, np. dębu czy buku. Z powodzeniem nadadzą się przeróżne gatunki drewna egzotycznego – trzeba jednak pamiętać o tym, że jest już to zdecydowanie droższa opcja. Miękkie drewno z kolei, takie jak sosna czy świerk, nada się na podstopnice. Alternatywą dla niego są płyty MDF oklejone naturalnym fornirem.

Wymiary stopnic

Drewniane okładziny na stopnie mają zazwyczaj od 3 do 5 cm grubości. Natomiast okładziny na podstopnice mogą być cieńsze – około 1,5-2 cm grubości. Czasem może zdarzyć się na odwrót, że to podstopnice są grubsze, jednak wizualnie wydaje się, że są równe ze stopniami pod tym względem.

Właściwy montaż

Na początek trzeba mieć na uwadze, że beton, do którego będą przytwierdzane stopnie, musi być bardzo dobrze wysezonowany. Dlaczego? Z prostego względu: drewno chłonie wilgoć, a szkoda by było skazywać się na porażkę już na samym starcie. Stopnice należy przytwierdzić bezpośrednio do betonu za pomocą kołków, najlepiej specjalnie przeznaczonych do schodów betonowych, ponieważ w przeciwieństwie do kołków zwykłych – nie wymagają zaślepiania dziur. Po prostu, po wkręceniu ich w beton, należy nałożyć na nie ostre znaczniki i odznaczyć na spodzie stopnicy, a potem wywiercić w niej otwory o właściwiej wielkości.

To jeszcze nie koniec – trzeba pamiętać o odpowiednim wykończeniu drewna. W tym celu znakomicie sprawdzi się twardy lakier właściwy dla danego gatunku. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest olejowanie okładziny schodów, zwłaszcza w przypadku twardych gatunków krajowych. Jeśli chodzi o ochronę miękkich gatunków, takich jak wspomniana wcześniej sosna, świerk czy nawet jodła, polecamy wykorzystać klasyczny lakier do drewna.

Nie masz czasu na montaż? Z chęcią to za Ciebie zrobimy! Profesjonalne schody w Katowicach Jurrex to najlepsze rozwiązanie w zakresie schodów dla Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>