Jaki powinien być dobry i bezpieczny zasilacz do laptopa?

W rankingach najczęściej spotykanych awarii laptopów bardzo wysokie miejsce zajmują te związane z mechanicznymi uszkodzeniami zasilaczy oraz stosowaniem ich niewłaściwych, niedopasowanych do komputera modeli. Mogą być to zarówno przepalenia styków, jak i defekty poszczególnych podzespołów. Na szczęście prawdopodobieństwo wystąpienia takich wypadków można bardzo łatwo zminimalizować. Pierwszym krokiem do tego będzie wybór odpowiedniego zasilacza.

Oryginalny czy zamiennik?

Właściciele nowych laptopów są w uprzywilejowanej pozycji. Wszak wraz z komputerem otrzymują oni sygnowany logo producenta zasilacz. To oczywiście najlepszy wybór, gdyż takie urządzenie w pełni odpowiada wszystkim potrzebom komputera. Ale co wtedy, gdy laptop ma już swoje lata, a cena zakupu zasilacza może wynosić nawet 1/3 wartości sprzętu? Wtedy dobrze jest rozejrzeć się za wysokiej klasy zamiennikiem.

Jak wybrać zamiennik?

Przystępując do zakupu zasilacza zamiennego, należy upewnić się, czy wszystkie jego parametry są zgodne z tymi, które w specyfikacji komputera umieścił producent. Informacje o napięciu (V), natężeniu (A) i mocy (W) najczęściej znaleźć można na dolnej obudowie laptopa. Warto pamiętać, że napięcie zasilacza zazwyczaj musi być dokładnie takie samo jak jego wartość podana przez producenta komputera. W niektórych przypadkach możliwe są co prawda nieprzekraczające 1 V odstępstwa, jednak są to kwestie indywidualne, uzależnione od modelu laptopa i zasilacza.

Jeśli zaś chodzi o natężenie i moc, parametry te mogą być większe. Komputer samodzielnie ureguluje bowiem pobór energii.

Odpowiednia wtyczka

Kolejnym elementem zasilacza, na który należy zwrócić uwagę, jest wtyczka. Wymagana jest oczywiście pełna zgodność wymiarowa, dlatego trzeba przygotować się do dokładnych pomiarów. Niekiedy producenci ułatwiają nabywcom zadanie i podają modele laptopów, z których portami wtyczki są kompatybilne.

Na sklepowych półkach można również znaleźć zasilacze wyposażone w wymienne wtyczki. Korzyścią płynącą z takiego wyboru jest uniwersalność urządzenia. Niemniej często rozwiązanie to skutkuje obniżeniem jakości wykończenia zasilacza, co z kolei może powodować wyższe prawdopodobieństwo różnych awarii mechanicznych.

Solidna i wytrzymała budowa

Zamiennik zamiennikowi nierówny. W podobnych przedziałach cenowych oferowane są zasilacze o różnych standardach wykonania. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność wyboru tego najlepszego?

Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się przewodom zasilającym (sieciowemu i niskonapięciowemu). Dobrze mieć punkt odniesienia w postaci oryginalnego zasilacza. Znaczenie ma tu bowiem nie tylko solidność wykonania przewodów, ale także ich średnica. Im bardziej jest ona zbliżona do wymiarów oryginału, tym lepiej.

Wielu ekspertów twierdzi również, że ważnym sygnałem dla nabywcy może być waga zasilacza. Niższa cena zamienników często wynika bowiem z zastosowania w nich prostszych konstrukcji i tańszych komponentów. Jeśli więc natrafimy na bardzo lekkie „pudło”, powinniśmy  podejść do takiego zasilacza z większą ostrożnością.

Jaki powinien być dobry zasilacz?

Odpowiednie parametry, idealnie dopasowana wtyczka oraz solidne wykonanie — oto w skrócie 3 najważniejsze cechy dobrego i bezpiecznego zasilacza. Niemniej nawet najlepsza „ładowarka” nie posłuży przez długi czas, jeśli nie będzie odpowiednio użytkowana. Unikajmy więc wszelkich zagięć i plątanin kabli oraz uszkodzeń mechanicznych, które mogą być wynikiem kopnięć, nadepnięć, po prostu nieostrożnych kontaktów z urządzeniem.

Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>