Kiedy pokrycie dachowe wymaga wymiany?

Jakość pokrycia dachowego jest ważna, ponieważ zabezpiecza ono wnętrze budynku przed przedostawaniem się wody. Chroni również przed wiatrem oraz ułatwia utrzymywanie wewnątrz właściwej temperatury. Niestety, pokrycia dachowe mają ograniczoną trwałość, która może być dodatkowo zmniejszona przez rozmaite usterki oraz błędy wykonawcze popełnione przy jego układaniu. Pokrycie dachowe, które nie spełnia już swej roli, powinno być wymienione na nowe.

Uszkodzenia dachu

„Dach spełnia wiele ważnych funkcji. Stanowi ochronę przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, zabezpiecza przed hałasem i uniemożliwia ucieczkę ciepła z budynku. Wszystkie te zadania mogą być zrealizowane tylko wówczas, gdy pokrycie dachowe jest w pełni szczelne. Wszystkie jego uszkodzenia mogą prowadzić do trwałych zniszczeń różnych elementów budynku. Przenikająca do wnętrza woda może uszkodzić warstwę termoizolacji, doprowadzić do powstania na ścianach lub sufitach zacieków, a także tworzyć warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Nieszczelne pokrycie dachowe może również spowodować zawilgotnienie i wypaczenie konstrukcji więźby dachowej. Uszkodzenia tego rodzaju mogą także zagrażać poważnymi zniszczeniami w całej konstrukcji , a nawet zerwaniem dachu w przypadku silnych wiatrów” – informuje ekspert z firmy Dachlux, która specjalizuje się w dostarczaniu pokryć dachowych.

Uszkodzenie dachu – przeciek, rozszczelnienie pokrycia, obluzowanie jego elementów czy odkształcenia, znacznie zawilgocenie lub pęknięcia więźby dachowej powinny skłaniać do podjęcia decyzji o naprawie albo wymianie pokrycia.

W przypadku niewielkich uszkodzeń można zdecydować się na wykonanie różnego rodzaju uszczelnień. Można tak postąpić, gdy pojawią się niewielkie szczeliny lub pęknięcia, czy to w samym pokryciu, czy w obróbkach blacharskich. Jeśli jednak skala uszkodzeń jest większa, konieczne będą działania na szerszą skalę.

Niektóre poważniejsze uszkodzenia pokrycia można naprawić, wymieniając jego fragmenty. Będzie to możliwe w przypadku dachówek, które można uzupełnić, a także gdy dach jest pokryty papą termozgrzewalną. Gdy mamy do czynienia z pokryciem z blachy trapezowej lub dużych fragmentów blachodachówki taka operacja będzie trudniejsza, a czasem wręcz niemożliwa.

Wymiana pokrycia dachowego

Wymiana pokrycia dachowego to kompleksowy sposób przywrócenia dachowi pełnej funkcjonalności. Będzie zwykle konieczna w przypadku większych uszkodzeń – zamoknięcia termoizolacji, trwałych zniszczeń poszczególnych elementów, np. korozji blachy, rozszczelnieniu połączeń, pęknięciom. Wymiany pokrycia dachowego nie da się zwykle uniknąć również wtedy, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem elementów więźby dachowej.

Podczas wymiany pokrycia trzeba pamiętać o szczegółowym sprawdzeniu stanu więźby dachowej. Nowe elementy wybranego pokrycia dachowego muszą odpowiadać nośności konstrukcji dachu. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku starszych budynków jest zastąpienie cięższego typu pokrycia lżejszym. W wielu wypadkach dobrym pomysłem może się okazać wybór blachodachówki, która jest lekka i nie wymaga deskowania.

Przy okazji wymiany pokrycia warto też skontrolować stan obróbek blacharskich. Kompleksowy remont to dobra okazja do wykonania poprawek czy nawet wymiany niektórych bardziej zużytych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>