Kim był John Deer? Części do maszyn rolniczych z wielką historią w tle

W 1837r. kowal John Deere, chcąc w jakiś sposób ulżyć rolnikom w pracy na roli, wynalazł i zaprojektował pierwszy stalowy pług. Wydarzenie to na zawsze odmieniło oblicze współczesnego rolnictwa, zaś maleńką kuźnię z Illinois przeobraziło w światową potęgę, zatrudniającą obecnie blisko 47 000 ludzi na całym świecie. Mimo to John Deere dla części z nas pozostaje całkowicie nieznany.

Stare przysłowie głosi, że to potrzeba jest matką wszystkich wynalazków. Z całą pewnością sprawdziło się to w przypadku Johna Deere’a i jego pionierskiego pługu z polerowanej stali. Narzędzie to było bowiem odpowiedzią na lepką i ciężką glebę środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w której ciężko było wykonywać orkę.

Amerykański sen

Pług bardzo szybko stał się popularny wśród okolicznych osadników, a John Deere, widząc potencjał wynalezionego przez siebie narzędzia, zaczął się zajmować jego produkcją na większą skalę. Ręce ma pełne roboty, gdyż z każdym kolejnym rokiem zapotrzebowanie ze strony klientów rośnie: o ile w 1839 roku wykonał zaledwie 10 pługów, tak już trzy lata później produkcja była aż dziesięciokrotnie większa!

Biznes rośnie, a John Deere część potrzebnych na rozwój funduszy uzyskuje poprzez wchodzenie w spółki z kolejnymi partnerami biznesowymi: Leonardem Andrusem (1843r.) oraz Robertem N. Tate (1843r.). Partnerstwo z tym ostatnim pozwala przenieść rosnącą produkcję pługów o 120 km na południowy zachód – z Grand Detour do Moline. Decyzja ta ma podłoże ekonomiczne: Moline położone jest między rzekami Rock i Mississippi, co umożliwia wykorzystanie siły wodnej i tym samym znaczne obniżenie kosztów transportu. Niebawem w mieście staje trzypiętrowy zakład kowalski Johna Deere’a.

O włos od bankructwa

W 1850r. firma zmienia nazwę na Deere, Tate & Gould, ale już dwa lata później John Deere wykupuje udziały swoich partnerów. Na przestrzeni kolejnych 16 lat firma będzie występować pod takimi nazwami jak John Deere, John Deere & Company, Deere & Company oraz Moline Plow Manufactory.

Burzliwy rozwój firmy na chwilę przerywa ogólnokrajowy kryzys finansowy. Jego skutki są na tyle poważne, że przedsiębiorstwo ociera się nawet o bankructwo, którego udaje się jednak ostatecznie uniknąć dzięki sprytnym przekształceniom własnościowym i zmianie sposobu zarządzania firmą: prezesem w dalszym ciągu jest John Deere, ale faktyczną władzę nad przedsiębiorstwem przekazuje w ręce swojego 21-letniego syna, Charlesa Deera, który będzie zarządzał firmą przez następne 49 lat aż do momentu swojej śmierci.

Wojna secesyjna

Prawda jest taka, że John Deere część swojego ogromnego sukcesu zawdzięcza nie tylko żyłce do interesów, ale także tragedii narodu amerykańskiego. W 1861 roku rozpoczyna się bowiem wojna secesyjna, która przeobraża Środkowy Zachód w ogromne zagłębie rolnicze. Zamówienia ze strony armii oraz nieurodzaj w Europie znacznie podniosły ceny plonów, a dla farmerów oraz ich dostawców zaczął się wówczas okres niezwykłego rozwoju.

Następne lata to dalszy rozkwit firmy oraz wzbogacenie jej oferty o wozy konne oraz sadzarki do kukurydzy, ale prawdziwą rewolucję przynosi pług Gilpin Sulky Plow, który umożliwia farmerom siedzenie podczas ich pracy. Innymi dobrze sprzedającymi się produktami są pługi bezkoleśne, kultywatory, radła i brony.

Dziedzictwo Johna Deere’a

Śmierć dopada Johna Deere’a w roku 1886. Udaje mu się dożyć sędziwego wieku – na łożu śmierci liczy sobie 82 lata. Kim zatem był John Deere? Część odpowiedzi przynosi rzut okiem na jego wielomiliardowe dziedzictwo. Bez wątpienia był osobą, która potrafiła w pełni wykorzystać potencjał swojego pomysłu, ale równie dobrze można go nazwać wizjonerem, gdyż jego rewolucyjny pomysł na zawsze odmienił współczesne rolnictwo. Szeroki wybór produktów marki John Deere znajdziecie tutaj: http://www.agropomoc.pl/Kat,36797,John_Deere.html

2 komentarzy w “Kim był John Deer? Części do maszyn rolniczych z wielką historią w tle

  1. Bardzo merytoryczny artykuł. To ciekawe w jaki sposób powstawały te wszystkie maszyny rolnicze. Od tak zwanego prostego cepa do maszyn w postaci kombajnu. Jak widać nawet materiał z jakiego było wykonane narzędzie do pracy rolniczej miało znaczenie. Jak wspomniano w tekście: pług z polerowanej stali, było bowiem odpowiedzią na lepką i ciężką glebę środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w której ciężko było wykonywać orkę.

  2. John Deer w 1839 roku wyprodukował 3 pługi, to dużo czy mało? W porównaniu do przemysłu zbrojeniowego to z pewnością niewystarczająco. Nie inwestowano w rolnictwo tylko w amerykańską armię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>