Kontrola poziomu paliwa w koparce – prosty i praktyczny sposób

Kontrola poziomu paliwa to jeden z kluczowych parametrów systemu monitoringu. Dzięki aktualizowanym informacjom na temat ilości paliwa w zbiornikach zwiększa się efektywność prac maszyny. Pozwala to na zwiększenie dochodów firmy oraz ułatwia zarządzanie maszynami.

W branży budowlanej najczęściej wykorzystywane są koparki – sprzęt ten jest często niezbędny do wykonania wielu prac. Wraz z ich obsługą rosną jednak koszty, w szczególności związane ze zużyciem paliwa. Największe maszyny potrafią spalać jego olbrzymie ilości, warto więc zastanowić się nad szczegółowym monitorowaniem jego wytracania.

Do pomiarów poziomu paliwa konieczne jest zamontowanie odpowiednich systemów. Na rynku największą popularnością cieszą się różnego rodzaju wagi oraz GPSy. Większość narzędzi składa się z dwóch podstawowych elementów – są to sondy pomiaru paliwa oraz rejestratory. Sposób działania takich systemów nie należy do skomplikowanych. W pierwszej kolejności system pobiera informacje ze sprzętu na którym został zamontowany, następnie składuje je i przetwarza. Informacje o poziomie paliwa w zbiornikach maszyn budowlanych otrzymujemy z odpowiednio przystosowanych sond paliwowych montowanych na każdym zbiorniku. System ten ze względu na swoją specyfikę działania jest znacznie dokładniejszy od powszechnych systemów, stosowanych najczęściej w samochodach. Na stronie preciamolen.com.pl znajdziemy szereg wag i systemów pomiaru zużycia paliwa w koparce. Nie każda waga nadawać się jednak będzie do każdego modelu koparki. Urządzenia przeznaczone na maszyny mniejszego kalibru nie sprawdzą się w maszynach o dużych gabarytach i odwrotnie.

W profesjonalnych maszynach bardzo istotna jest wysoka precyzja pomiaru i stabilność wyniku niezależna od ruchów, czy kołysania w trakcie jej pracy na budowie. Takiej precyzji nie będą w stanie zapewnić np. czujniki dołączane do komputerów pokładowych. Często też taka informacja w komputerach pokładowych maszyn budowlanych nie występuje.

Dla każdego przedsiębiorcy ważne jest poszukiwanie oszczędności, a dzięki wiedzy wynikającej z kontroli pomiaru paliwa pojawia się możliwość zoptymalizowania jego zużycia. W pierwszej kolejności chodzi o zależność czasu pracy koparki od jej spalania. Dobrej jakości wagi powinny posiadać system pozwalający na odczyt tych danych. System taki za pomocą wykresów i danych sumarycznych wskazuje poziom paliwa, średnie spalanie oraz nagłe wzrosty lub spadki jego poziomu. Ważne też, aby pojawiała się kontrola miejsc tankowań.

Najnowsze technologie pozwalają na obsługę danych wytwarzanych przez wagi za pomocą aplikacji do smartfonów. Znajduje się w nich także system ostrzegania gdy wskaźniki przekroczą wartości krytyczne, warto więc przejrzeć dokładne wagi i systemy stworzone do ich obsługi. Szeroką gamę tych urządzeń znaleźć można na preciamolen.com.pl. W razie wątpliwości co do odpowiednich wag i kontrolerów dobrze skontaktować się jest ze sprzedawcą, który dzięki szerokiej wiedzy będzie w stanie nam pomóc przy wyborze i dopasowaniu sprzętu dla naszej floty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>