Maszyny dla rolnika

kombajnTrzeba przyznać, że dzisiaj maszyny rolnicze to prawdziwe nowoczesne urządzenia. Dawniej rolnik musiał męczyć się słabymi traktorami nie wspominając już o czasach, kiedy był tylko wóz, koń i ręce do pracy. Wtedy było o wiele gorzej. Dzisiaj wszystko jest lepsze i dlatego tak duże gospodarstwa inwestują w nowoczesny sprzęt.

Traktory

Jeżdżenie dzisiejszym traktorem można porównać do jazdy dobrej klasy samochodem. Mamy wyciszoną kabinę, w której rolnik ma radio i co ciekawe klimatyzację. Nawet w największe upały nie musi się martwić o to, że nie wytrzyma na polu. Może to nie jest tanie, bo klimatyzacja wiąże się ze zużyciem paliwa, ale z drugiej strony na pewno o wiele lepiej będzie nam się jeździło i dłużej wykonamy swoją pracę, jeśli pot i zmęczenie nie będą nam się dawać we znaki. Sterowanie dżojstikiem jest bardzo proste. W większości dzisiejsze traktory mają napędy na cztery koła, przez co są bardziej funkcjonalne. Ktoś powie, że zużywają bardzo dużo paliwa w przeliczeniu na godzinę. Jest to nawet kilkanaście litrów, ale jeśli porównywamy wydajność takie traktora do zwykłego to się okaże, że on w ciągu godziny zrobi kilka razy więcej pracy niż starsze modele i ostatecznym rozrachunku wyjdziemy z tym na plus. Wystarczy zobaczyć, jakie maszyny można podpinać pod taki nowoczesny traktor. Rozrzutnik do gnoju jest trzy razy taki jak w tradycyjnym starym traktorze. Wszystkie maszyny są o wiele bardziej wydajne, dlatego rolnicy mają po setki hektarów, które spokojnie mogą obrabiać. Traktory mają od kilkudziesięciu do kilkuset koni mocy.

Kombajny

Nowoczesne kombajny do zboża i do kukurydzy to dzisiaj norma. Taki kombajn może kosztować kilkaset tysięcy złotych, a nawet i więcej. Inwestycja jest długoterminowa, ale te urządzenia są tak nowoczesne jak traktory. Cicho, miło i przyjemnie. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w starym kombajnie, gdzie kabina jest otwarta i wszędzie mnóstwo kurzu. Trzeba zmieniać maszyny na lepsze nie tylko, dlatego żeby było szybciej, ale dlatego by było o wiele bardziej zdrowo dla naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>