Maszyny logiczne – osiągnięcie XX wieku

maszyna logicznaOd wielu setek lat, ogromne zainteresowanie w ludziach budziło pojęcie logiki, oraz spraw związanych z tą dziedziną matematyki. Kiedy wiedza ludzi sięgnęła na tyle daleko, że zaczęto odczuwać pewien niepokój związany z brakiem kolejnych logicznych zagadnień do zgłębiania, zaczęto posuwać się nieco dalej, konstruując maszyny służące do rozwiązywania zadań logicznych. Czasem, na który przypadł największy rozkwit związany z konstruowaniem maszyn tego rodzaju, był wiek XVIII.

Maszyny logiczne

  • Pierwszą maszyną logiczną była maszyna skonstruowana przez Charlesa Stanhope’a (trzeciego Hrabiego Stanhope). Brytyjczyk skonstruował ją na początku roku 18000. Oczywiście wcześniej także podejmowano próby tworzenia tego rodzaju maszyn. Niestety w efekcie, wiele z nich tworzyło znacznie więcej problemów niż je rozwiązywało. Dlatego też, piszemy o tej maszynie jako pierwszej, przede wszystkim z racji faktu iż przy jej pomocy możliwe było rozwiązanie jakiegokolwiek zadania. Jej twórca nazwał ją Demonstratorem Stanhope’a. Konstrukcja maszyny nie była zbyt wyszukana. Tworzyło ją tak naprawdę jedno pudełko z okienkiem. Maszyna wyposażona była również w dwie linijki w różnych kolorach. Podczas używania maszyny, wystarczyło wsuwać linijki do wnętrza maszyny. Fakty historyczne wskazują, iż twórca tej pierwszej maszyn logicznej nie był z niej specjalnie dumny. Nakazał on milczenie, wszystkim przyjaciołom wiedzącym o efektach jego konstrukcyjnej pracy. Dopiero po około 60 latach po śmierci hrabiego na jaw wyszła prawda o tym czym się zajmował.
  • Druga maszyna logiczna, została opracowana już w roku 1869, również przez Brytyjczyka. Ekonomista, Stanley William zaprojektował oraz stworzył Maszynę Logiczną Jevensa. Tak naprawdę, maszyna ta była pewnego rodzaju przełomem w zakresie tworzenia maszyn tego rodzaju. Przede wszystkim rozwiązywała ona problemy oraz zadania logiczne znacznie szybciej aniżeli ludzki umysł byłby to w stanie zrobić. Być może wydaje się to być nawet śmieszne, ale na tamte czasy był to wielki przełom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>