Materiały polerskie, które warto mieć

Bardzo ważne w obróbce różnego rodzaju przedmiotów są materiały polerskie. Warto mieć je nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale równie każdy, kto zajmuje się hobbystyczne różnego typu rękodziełem powinien się w nie zaopatrzyć. O tym, jakie wybrać, decyduje to, do jakiego zastosowania będą potrzebne. Warto mieć takie, z którymi stopniowo można wykonać wszystkie etapy prac.

Ściernice do polerowania – wstępne wygładzenie powierzchni

Przed ostatecznym wykończeniem powierzchni należy zeszlifować wszystkie nierówności i stopniowo nadawać coraz większą gładkość. W tym celu stosuje się kolejno tarcze lub końcówki z coraz drobniejszym ziarnem. Wszystko zależ oczywiście od rodzaju powierzchni – zupełnie inaczej wygląda obróbka metalu, a inaczej drewna, wymagające jest też szkło. W przypadku tego ostatniego, jak też metali i tworzy, na końcu zamienia się tarcze szlifierskie na profesjonalne materiały polerskie, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu końcowego.

Filcowe tarcze szlifierskie – uniwersalne narzędzie

Materiały polerskie występują w różnych wariantach. Jeżeli stosowana jest pasta do polerowania, to przyda się narzędzie do jej rozprowadzania. Musi być miękkie, aby dotrzeć wszędzie, nie może też powodować rys i nadmiernie ścierać powierzchni. Jako elastyczne materiały polerskie sprawdzają się filcowe krążki i nakładki. Płaskich talerzy używa się do dużych powierzchni. Miękkie wypoleruje wałek umieszczony na trzpieniu lub minitarcza. Natomiast filcowa tarcza polerska z lamelkami to doskonałe narzędzie do przedmiotów i powierzchni szczególnie delikatnych. Dyski z filcowymi lamelkami generują podczas pracy mniej ciepła niż jednolite tarcze. Kolejną zaletą tego typu rozwiązań jest to, że można ich użyć również podczas czyszczenia powierzchni. Po obróbce za pomocą filcu warto zastosować na koniec delikatniejsze materiały polerskie, takie jak bawełna.

Pasty polerskie – idealne do metali i szkła

Po nadaniu tworzywu kształtu, należy jeszcze wypolerować powierzchnię, aby uzyskała ona gładkość i estetyczne wykończenie. W przypadku metali najlepiej sprawdzą się w tym celu pasty. Profesjonalne materiały polerskie z Martino Abrasives często łatwo rozróżnić oprócz oznaczeń po stosowanych przez producenta różnych kolorach. Odpowiednio dobrane pasty nadadzą się do obróbki metali – od stali różnych gatunków, przez aluminium, miedź i jej stopy, po nikiel i metale szlachetne. Pasty używane są również w lakiernictwie – nie tylko nadają ostateczny połysk, ale i wypełniają płytkie ubytki w lakierze np. na karoserii samochodowej. Do metalowej powierzchni najlepsze będą pasty polerskie na bazie olejów, a do farb i lakierów – na bazie wosków. Do rozprowadzania past na dużych powierzchniach służą elastyczne materiały polerskie umieszczone na tarczach i trzpieniach do szlifierki – filc polerski oraz włóknina.

Tkaniny polerskie – profesjonalne materiały polerskie dla jubilerów

Jako materiały polerskie wykorzystuje się również tkaniny. Bawełna znakomicie sprawdza się w wykańczaniu stali szlachetnej, aluminium i innych metali nieżelaznych wraz z ich stopami, a także szkła i tworzyw sztucznych. Pozwala ona uzyskać wysoki połysk Do lustrzanego polerowania służy również flanela – różne stopnie jej miękkości pozwalają stopniowo uzyskać coraz lepszy efekt. Tkaniny to elastyczne materiały polerskie, które stosowane są przede wszystkim w postaci tarczy i pierścieni. Jednakże można używać również arkusze tkaniny – sprawdzą się wówczas w precyzyjnych pracach jubilerskich oraz na przedmiotach o nieregularnym kształcie. Tworzenie biżuterii oraz ozdób z metali szlachetnych wymaga zazwyczaj dokładności i jednocześnie delikatności, aby nie powstała żadna skaza. Efekt, jaki pozwalają uzyskać profesjonalne materiały polerskie, to idealnie gładka powierzchnia, która odbija światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>