Mini tokarki – maxi korzyści!

Mini tokarka CNC ogólnie oferuje te same funkcje, jakie możemy znaleźć w zwykłej tokarce – ale jest lepszym wyborem, gdy hobbysta chce mieć w swoim posiadaniu maszynę, która może zrobić dwa razy więcej pracy niż to, co może zrobić ręcznie. Zazwyczaj są to małe maszyny, które mają dużo energii, ale które mogą równocześnie być umieszczone na biurku lub stole warsztatowym w domu.

Do czego można wykorzystać te mini tokarki numeryczne?

Tokarki CNC w wersji mini są dobrym wyborem dla ludzi, którzy chcą eksperymentować z tym, co te maszyny mogą zrobić dla wynalazców lub dla ludzi, którzy specjalizują się w tworzeniu modeli. Mini CNC tokarki są dobre do obróbki metali ogólnie i do produkcji małych części, które muszą być wykonane w sposób precyzyjny.

Większość mini tokarek jest mniejszą wersją tych stosowanych w zakładach komercyjnych, ale czasem mają inną konstrukcję niż te, które są wykonane wyłącznie do obróbki drewna.

Mini-tokarka może być znakomicie używana do kształtowania materiałów z:

  • tworzyw sztucznych,
  • drewna,
  • innych materiałów.

Miłą cechą posiadaną przez mini tokarki numeryczne jest to, że ich producenci stale starają się o wzbogaceniu jej o nowe funkcje, więc ich konwertowanie stało się na przestrzeni lat o wiele łatwiejsze.

Mini tokarki zazwyczaj są w trzech rozmiarach:

  • 7×10
  • 7×12
  • 7×14

Posiadanie takiej mini tokarki może nieść ze sobą wiele korzyści. Wiele planów, które można znaleźć w Internecie pozwoli zarówno na rozwijanie osobistych zdolności manualnych, jak i zdolności samej tokarki – ponieważ zdarza się, że dana osoba pracując przy maszynie może zdecydować się na to, by zrobić kilka procesów ręcznie. Przy innych okazjach można postawić na to, by wykorzystać możliwości CNC do produkcji powtarzających się elementów lub takie, które wymagałyby zbyt dużej ilości czasu, gdyby chciało się nimi zająć ręcznie. Wszystko co musisz zrobić, by w pełni wykorzystać mini tokarki numeryczne to odpowiednie zaprogramować komputer i później pozostaje już tylko w pełni wykorzystać jej potencjał.

Gdzie szukać inspiracji?

Wystarczy poszperać w magazynach branżowych (zarówno tradycyjnych, jak i online) bądź też spędzić trochę czasu na forach dla hobbystów by poszukać jeszcze więcej pomysłów na pełne wykorzystanie takowej tokarki.

Podziękowania dla firmy Janus w pomocy przy przygotowaniu artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>