Myjnia cystern a systemy myjące

Cysterna to zbiornik, który służy najczęściej do przewozu cieczy. Mogą w nim być transportowane także gazy albo ciała stałe. Cysterna jest więc zbiornikiem specjalnego przeznaczenia wraz z jego integralnym wyposażeniem obsługowym, a także konstrukcyjnym. Wśród cystern wyróżniamy cysterny przenośne, odejmowalne, stałe i zamknięte hermetycznie. W każdej z nich mogą znajdować się różne substancje, które są transportowane. Jednym z największych wyzwań w użytkowaniu cysterny jest mycie cystern. Czynność tę należy zlecić wykwalifikowanym specjalistom, którzy obsługują różne systemy myjące, w jakie jest wyposażona myjnia cystern.

Profesjonalna myjnia cystern

Jak podkreśla firma myciecystern.pl, myjnia cystern powinna być wyposażona w specjalistyczne i profesjonalne elementy oraz urządzenia do czyszczenia cystern. Są to między innymi:

  1. Podwójny agregat wysokociśnieniowy, który jest wyposażony w dwa systemy, które niezależnie od siebie dozują chemię myjącą;
  2. Odpowiedni system grzewczy;
  3. Wysokociśnieniowy system dozujący chemię;
  4. Odpowiednie głowice myjące, które posiadają tak zwany napęd hydrauliczny, pneumatyczny lub elektryczny;
  5. Własną stację uzdatniania wody, każda myjnia cystern musi bowiem działać zgodnie z ekologią i nie może zanieczyszczać środowiska niebezpiecznymi odpadami.

Myjnia cystern
Myjnia Cystern

Warto przy tym pamiętać, że taka specjalistyczna myjnia cystern zużywa bardzo dużo gorącej wody technologicznej. Dlatego jest bardzo ważne, by myjnia była wyposażona w wysokowydajne kotły wodne albo kotłownie parowe. W tych miejscach para wodna podgrzewa zmiękczoną wodę sanitarną znajdującą się w specjalnym wymienniku przeciwprądowym. Taki wymiennik może być nisko lub wysokociśnieniowy. Powinny to być urządzenia zgodne z normami ekologicznymi, które pozwolą zadbać o środowisko, zmniejszyć emisję ciepła do środowiska naturalnego oraz zmniejszyć zużycie niezbędnego paliwa do ich uruchomienia i pracy.

Jak odbywa się mycie cysterny?

Mycie cysterny nie jest łatwe. Mycie zewnętrzne nie nastręcza jako takich trudności poza gabarytami i wysokością samego zbiornika. Natomiast problem pojawia się z myciem wnętrza samego zbiornika, czyli cysterny. Myjnia cystern posiada specjalistyczne urządzenia do mycia takich zbiorników pod ciśnieniem. Pod ciśnieniem są dozowane specjalne środki chemiczne do usuwania różnych substancji oraz woda do ich spłukiwania. Służy do tego specjalna głowica, która zostaje wsunięta do wnętrza cysterny za pomocą specjalnego haka. Sterowanie nią odbywa się elektronicznie z zewnątrz.

Niekiedy bywa jednak tak, że cysternę należy domyć ręcznie i wtedy jest niezbędna praca człowieka. Z uwagi na to, że cysterny mogą przewozić i przewożą różne niebezpieczne materiały takie jak na przykład substancje żrące czy trujące gazy należy zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pracownikowi – ubranie ochronne, obuwie, wentylację powietrza oraz temperaturę. Mycie cystern nie należy do najłatwiejszych czynności. Jednak przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności jest zadaniem wykonalnym bez szkody dla życia i zdrowia pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>