Obróbka CNC – rodzaje i zastosowanie

Nazywana jest inaczej obróbką skrawaniem. Śmiało można powiedzieć, że już od momentu powstania, zrewolucjonizowała branżę przemysłową. Służy przede wszystkim do obróbki stali, żeliwa, mosiądzu, aluminium i tworzyw sztucznych. Jest to metoda zapewniająca niezwykle dużą dokładność, małą chropowatość wycinanego materiału oraz precyzyjne wycięcie kształtów i rozmiarów.

Na czym polega CNC?

CNC jest skrótem od Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Sam proces skrawania jest wysoce zmechanizowany, a przy tym relatywnie tani, szybki i precyzyjny, Stąd też jego wysoka popularność w różnych gałęziach przemysłu.

Obróbka skrawaniem składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmuje tworzenie projektu, drugi to przeniesienie go na plan sterowania maszyny, trzeci to sam proces wycinania, oparty na wprowadzonych wcześniej ustawieniach.

Rodzaje CNC

Obrabiarki CNC dzieli się ze względu na rodzaje układów sterowania na:

  • sterowanie punktowe – pozycjonuje narzędzie w ściśle określonym położeniu wobec obrabianego przedmiotu. Nie ma więc znaczenia, w jakim kierunku i z jaką prędkością ono się porusza, niemniej jednak ze względu na optymalizację produkcji zaleca się, by była to prędkość maksymalna.
  • sterowanie odcinkowe – w jego przypadku przemieszczenie narzędzia odbywa się ze ściśle określoną prędkością oraz po wyznaczonym z góry torze.
  • sterowanie kształtowe – realizuje dowolny ruch narzędzia – łuki, skosy, linie proste, wykonuje pełny zakres bryły lub kształtu.

Zastosowanie CNC

Technika ta obecnie zdobywa coraz większą popularność. Coraz częściej można spotkać maszyny numerycznie sterowane na salach produkcyjnych. Okazuje się bowiem, że w przypadku produkcji masowej, pozwala to na znaczną redukcję kosztów.

Ceny sprzętu komputerowego i komponentów znacząco spadły w ostatnich latach, toteż maszyny CNC coraz częściej znajdują zastosowanie z mikroprzedsiębiorstwach, a nawet wśród hobbystów. Wystarczy znaleźć w sieci sklep z frezami online, by przekonać się, że obróbka CNC wcale nie jest kosztowna. Wybór narzędzi także jest dość szeroki: same frezy do aluminium dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od budowy i przeznaczenia.

Co ciekawe, nowoczesne maszyny CNC obrabiają nie tylko tworzywa sztuczne i różne rodzaje metali. Świetnie sprawdzają się przy skrawaniu gumy, a nawet lodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>