Ochrona pracowników

Rynek pracy staje się coraz bardziej dynamiczny, a co za tym idzie niemal niemożliwe jest przepracowanie całego swojego życia na jednym stanowisku w jednej firmie.

Nowe przedsiębiorstwa cały czas powstają, zastępując stare – te, które upadły. Trudno dziś o jakąkolwiek większą stabilność zawodową, a to, co teraz wydaje się pewne i przyszłościowe, wkrótce może być gwoździem do trumny. Nie warto nastawiać się na stabilizację, gdyż może to przynieść duże rozczarowanie.

Rozpoczynając nową pracę na jej początku przechodzimy szkolenie BHP. Wraz ze wzrostem dynamiki rynku pracy, częstotliwość takiego również wzrasta, można zatem nieco żartobliwie powiedzieć, że za kilka lat przeciętny pracownik będzie ekspertem w tym temacie. Prawdą jest, iż wiele z punktów takiego szkolenia się pokrywa, jeszcze więcej jest po prostu oczywistych – ciągle jednak może pojawić się miejsce na coś nowego. Poza tym nie jest to wszystko zachcianką pracodawcy, a wymogiem, bez spełnienia którego mógłby on nabawić się poważnych problemów, a w pewnych przypadkach nawet skończyć za kratkami.

Poza organizacją szkoleń pracodawca powinien także zapewnić zgodną ze standardami odzież BHP. Ubrania robocze często są jedynie wizytówką danej firmy, jednak w innych przypadkach mogą być po prostu gwarantem bezpieczeństwa. Jeśli pracownicy przemieszczają się na wielkiej hali produkcyjnej, rozsądnie jest założyć, że jednemu z nich może stać się krzywda – czy to z jego winy, czy też z winy innego pracownika. Niekiedy bywa także, iż winny faktycznie nie istnieje, ale wyrządzona szkoda pozostaje i nie zmniejsza się z tego powodu. Mając do czynienia z groźnymi chemikaliami lub elektrycznością, dobrze wyposażyć pracowników w rękawice ochronne, dzięki czemu mogą oni uniknąć utraty zdrowia – lub nawet życia. Innym wartym wspomnienia elementem są buty robocze – także przydatne w rozmaitych branżach i charakteryzujące się czym innym w zależności od konkretnej z nich.

Pracodawca ma przede wszystkim zarabiać na swoim interesie – trudno się z tym kłócić. Jednak nie można zapominać, że i on jest człowiekiem, zatem szkoda wyrządzona jednemu z jego pracowników to nie tylko strata pieniędzy, ale także skaza na sumieniu – zwłaszcza wtedy, gdy mógł łatwo temu zapobiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>