Osiowanie maszyn – co to jest i w jakim celu się je stosuje?

Współcześnie większość zakładów przemysłowych nie mogłoby wydajnie pracować bez odpowiednich maszyn produkcyjnych. Problemem pojawia się w momencie, kiedy dana maszyna ulega awarii, przez co spada wydajność całego przedsiębiorstwa. Aby ryzyko takiego przestoju zniwelować do minimum, sprzęt powinien przechodzić regularne osiowanie.

- Proces osiowania maszyn polega na doprowadzeniu do sytuacji, w której osie wałów dwóch lub więcej maszyn są w linii prostej – mówią specjaliści z firmy scanwir.pl. Jest to rozwiązanie pożądane, ponieważ urządzenia obracające się wokół idealnej linii osi charakteryzuje znacznie cichsza praca. Proces osiowania wałów wpływa także na zdecydowanie mniejsze zużycie mechanizmów, w tym łożysk.

Współcześnie do osiowania maszyn wykorzystuje się wysoko zaawansowane technologiczne urządzenia laserowe. Dzięki takim metodom pomiaru osiowanie staje się zadaniem znacznie prostszym i mniej czasochłonnym. Warto pamiętać, że nakłady poniesione w celu zapewnienia właściwej współpracy zespołów maszyn błyskawicznie zaczną się zwracać. Będzie to efekt bezawaryjnej pracy maszyn, a także ich wydłużona żywotność oraz dyspozycyjność. Wydłuży się również okres międzyremontowy, co sprawi, że na zakładzie nie będzie przestojów związanych z konserwacją maszyn.

Obecnie zabieg osiowania  najczęściej przeprowadza się na typowym układzie dwóch maszyn, a więc może być to zależność silnik – pompa lub silnik – wentylator. Osiowanie jest wskazane także przy układzie maszyn poziomych, w szczególności gdy jedna z nich jest mocowana za pomocą kołnierza. Rozwiązanie to będzie skuteczne również przy układzie zespołów maszynowych, gdzie tworzą one jedną linię wałów, oraz dwóch maszyn, które są ze sobą połączone wałem kardana. Dzięki dzisiejszej technologii istnieje możliwość osiowania maszyn pionowych, co jeszcze jakiś czas temu stanowiło nie lada wyzwanie.

Fachowcy z scanwir.pl podkreślają, że najnowszy sprzęt do osiowania maszyn pozwala na bezbłędny i dokładny pomiar. Jest to możliwe dzięki stabilnemu montażowi i automatycznej rejestracji wartości pomiaru. Pozwala on także na szybką regulację promienia laserowego przy pomocy ekranu, który dokładnie obrazuje stan wałów. Osiowanie maszyn pozwala na zwiększenie ochrony urządzenia i poprawia jakość produktu, ponieważ drgania są zredukowane do niewielkich rozmiarów. Pamiętać trzeba, że wraz ze wzrostem błędnego osiowania maleje trwałość uszczelek. Sprawne maszyny nie wymagają tak częstej wymiany drobnych elementów. Co więcej maszyny takie mają zwiększoną produktywność za sprawą dłuższej trwałości oraz braku przerw w pracach. Warto podkreślić, że drobne naprawy maszyn dobrze wyosiowanych maleją nawet o 65%.

Inwestorzy na pewno zwrócą uwagę na malejące koszta związane z konserwacją maszyn, co jest związane ze zmniejszonym zużyciem części zamiennych oraz przez niższe koszty magazynowania. Jednocześnie nie będzie konieczności częstej naprawy pomp, a to zdecydowanie odczuje portfel zakładu. Nie dziwi więc fakt, że osiowanie laserowe staje się integralnym składnikiem konserwacji maszyn produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>