Piękne i praktyczne dachy z papy. Jakie sposoby układania pap masz do wyboru?

Odpowiednio dobrany system nakładania papy na dach warunkuje potem jej żywotność i funkcjonalność. Sposób montażu zależy przede wszystkim od kąta nachylenia podłoża, użycia warstw chroniących oraz od ogólnego stanu technicznego powierzchni dachowej. Jakie istnieją rodzaje nakładania pap?

Zgrzewanie

Zgrzewanie to doskonały sposób układania pap bez względu na kąt nachylenia podłoża. Dla zagwarantowania maksymalnej przyczepności do podłoża (powyżej 20%) oraz szczelności w trudno dostępnych miejscach systemu izolacyjnego (zwłaszcza w zakończeniach), dobrym rozwiązaniem jest użycie dodatkowego mocowania mechanicznego z udziałem łączników. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo najlepszych efektów pracy, warto zastosować w tym przypadku papę wzmocnioną włókniną poliestrową.

Klejenie

Klejenie to metoda wykorzystywana przy spadkach nie większych niż 40% w sytuacjach, podczas których sposób wcześniejszy, czyli zgrzewanie papy, jest niemożliwy do zastosowania. Jak to działa? Papę przykleja się do podłoża przy użyciu specjalnego lepiku na gorąco lub na zimno. Ten sposób najczęściej stosuje się podczas naprawy starego pokrycia poprzedzającej nałożenie nowego. Należy mieć na uwadze, że folie znajdujące się na dolnej stronie papy, trzeba usunąć przed przystąpieniem do klejenia. Ponadto poszczególne pasy papy muszą zostać zespojone w miejscach zakładów bocznych w sposób zgrzewający.

Mocowanie mechaniczne

Mocowanie mechaniczne przyda się wtedy, gdy spadki są nie większe niż 40%, a dachy z papy wykonane są z blachy trapezowej – są więc bardziej wodoszczelne niż pozostałe rodzaje dachów. Ponadto ten sposób sprawdzi się również wtedy, gdy dachy posiadają podłoże wykonane z betonu.

Czynności w ramach tego sposobu prezentują się następująco: papę przytwierdza się dzięki warstwie termoizolacji do podłoża z blachy trapezowej bądź betonu przy udziale łączników teleskopowych. Łączniki teleskopowe muszą zostać przytwierdzone w punktach zakładów bocznych papy. Ponadto poszczególne fragmenty papy powinny zostać zespojone metodą zgrzewania w punktach zakładów bocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>