Podnośnik elektryczny – wygodna forma pracy na wysokości

Wszędzie tam, gdzie drabina nie sięga a budowanie rusztowania – ze względu na zakres robót na wysokości – jest często zbędną pracą, do takich celów mogą zostać wykorzystane podnośniki elektryczne.

Podnośniki – urządzenia do prac wysokościowych

Prace na wysokościach wymagają niezawodnego, bardzo wydajnego, bezpiecznego i precyzyjnego sprzętu, który w sposób szybki i skuteczny uniesie pracownika na odpowiednią wysokość.

Podnośniki z napędem elektrycznym, w którym źródłem prądu jest bardzo pojemny akumulator, mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ich odporna i precyzyjna konstrukcja, specjalistyczne ogumienie kół, oraz bezpieczna barierka wokół podestu sprawiają, że podnośniki elektryczne to najczęściej używane tego typu urządzenia.

Rodzaje podnośników elektrycznych i ich charakterystyka

Podnośniki elektryczne to pojazdy samobieżne sterowane przez operatora stojącego na platformie.

Produkowane są w różnych rozmiarach, a także z zastosowaniem różnych rozwiązań podnośnikowych – najczęściej stosowane do podnośniki nożycowe, w których podest unoszony jest za pomocą stalowego składanego w kształt nożyc stelaża. Dzięki bardzo wytrzymałym podporom, całe urządzenie podczas pracy jest nadzwyczaj stabilne, a jego niewielkie rozmiary pozwalają na pracę w nawet małych pomieszczeniach.

Są bardzo zwrotne, mały promień skrętu kół umożliwia płynne sterowanie całym pojazdem. Wysokość na którą podnośniki mogą zostać wywindowane to nawet 20 metrów, a udźwig to nawet 400 kg. Innym rodzajem podnośnika elektrycznego to podnośniki przegubowe i masztowe. Te pierwsze charakteryzują się składanym ramieniem, na końcu którego umieszczona jest platforma. Udźwig sprzętu jest mniejszy niż w podnośnikach nożycowych i wynosi około 230 kg. Niektóre modele takich podnośników mają zdolność wysięgową dochodzącą do ponad 13 metrów w poziomie i do 18 metrów w pionie.

Podnośniki elektryczne masztowe to najniższe platformy ze wszystkich tego typu urządzeń. Platforma unoszona jest za pomocą teleskopowego masztu na wysokość – w zależności od modelu – do 10 i więcej metrów. Udźwig platformy dochodzi do około 300 kg, a całe urządzenie może być wykorzystywane wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

Kontrola okresowa

Jak wszystkie urządzenia, również podnośniki elektryczne podlegają okresowym kontrolom technicznym. Dzięki temu, urządzenia te nie ulegają częstym awariom, są przyjazne dla środowiska a ich praca jest bardzo wydajna. Wszystkie podnośniki elektryczne pracujące na akumulatorach, mają wysokojakościowe ogumienie kół, a większość modeli posiada stabilizujące podpory, wysuwane podczas pracy podnośnika szczególnie na maksymalnym uniesieniu platformy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>