Rodzaje maszyn budowlanych i urządzeń na placu budowy

Wśród wielu interesujących zagadnień związanych z budownictwem i wykonywaniem prac budowlanych znajdują się kwestie dotyczące przydatnych i często wykorzystywanych maszyn.

Trzeba pamiętać, że bez wielu z nich wykonanie jakichkolwiek prac jest w ogóle niemożliwe. Do narzędzi i elementów, które przydają się na każdym placu budowy czy w czasie każdego remontu zalicza się między innymi:

  • kotwy;
  • pale wkręcane;
  • sprzęt wiertniczy;
  • mikropale;
  • wiertnice.

Kotew to nic innego jak element o charakterze konstrukcyjnym, który przeznaczony jest do mocowania określonych elementów. Wyróżnia się między innymi kotwy gruntowe, które pozwalają na umocowanie określonych konstrukcji w podłożu. Kotwy bardzo często określa się również mianem kołków, łączników oraz ankier. W dobrym sklepie z wyposażeniem budowniczym kupimy kotwy niezależnie od tego, którym określeniem będziemy się posługiwać. Za pomocą kotew przymocować można na przykład belki do słupów lub ścian. Dawniej mianem kotew określano pręty poziome, których zadaniem było ściąganie elementów konstrukcji, na przykład murów, które położone były naprzeciw siebie i muszą utrzymać swoje położenie.

Sprzęt wiertniczy to kolejne element wyposażenia każdego placu budowy. Bez wiertarek niemożliwe jest przeprowadzenie bardzo wielu różnych prac. To właśnie z ich pomocą można wywiercić dziury w ścianach. Zdecydowana większość właścicieli domów docenia sprzęt wiertniczy wówczas, kiedy pojawia się potrzeba wywiercenia dziury w ścianie, aby powiesić na niej na przykład obraz czy zdjęcie. Kiedy jednak niezbędne jest wykonanie otworu w materiale twardym takim, jak na przykład skała czy beton, konieczne okazują się być wiertnice, a więc urządzenia już dużo bardziej specjalistyczne. Obecnie wskazuje się przynajmniej kilka rodzajów wiertnic, które różnią się między sobą przeznaczeniem. W efekcie pozwalają na wykonywanie otworów o różnych średnicach.

Wiertnice to wyspecjalizowane zestawy maszyn, które ustawia się na wiertni, a więc specjalistycznej platformie. Aby jej ustawienie było w ogóle możliwe, teren musi zostać najpierw właściwie przygotowany. W tym celu trzeba go wypoziomować oraz wykonać ocembrowane zagłębienie. Następnie wykonuje się fundament, który musi cechować się stabilnością na określonym poziomie. Dopiero wówczas umieścić można platformę wiertniczą, na której ustawia się wiertnicę. Każda wiertnica powinna być charakteryzowana przez określone kryteria. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • moc napędową, którą posiada urządzenie;
  • dopuszczalną głębokość wiercenia;
  • rodzaj przewodu wiertniczego;
  • rodzaje zastosowanego napędu, który pozwala na działanie maszyny.

Dopiero znajomość tych wszystkich parametrów pozwala na w pełni bezpieczne posługiwanie się wiertnicą i idealne jej dostosowanie do wykonywanych prac. Wiertnice znajdują zastosowanie między innymi przy wykonywaniu takich prac, jak wiercenie pali.

W przypadku dużych placów budowy, na których wykonuje się skomplikowane prace, często niezbędna okazuje się być palownica. Jest to specjalistyczna maszyna, która pozwala na wykonywanie w gruncie otworów, a następnie umieszczanie w nich pali. Palownice istotnie usprawniają pracę i sprawiają, że przebiega ona szybciej. Z ich pomocą ustawiać można nie tylko duże bale, ale również mikropale oraz pale cfa i pale franki. Godne uwagi są z całą pewnością CASAGRANDE palownice, które odznaczają się doskonałą jakością. Sprawdzają się one w przypadku najtrudniejszych prac. To palownice, które nie należą do tanich, ale inwestycja w nie bez wątpienia się opłaca. Służą one naprawdę bardzo długo, cechując się doskonałą bezawaryjnością.

Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów

Wśród rodzajów technik budowlanych oraz stosowanych systemów konstrukcyjnych znajdują się ściany szczelinowe. Wykorzystuje się je zazwyczaj wówczas, kiedy wykonywane jest posadowienie budynku oraz robione naprawdę głębokie wykopy. Ściany szczelinowe cechują się bardzo dużą sztywnością. Można wykorzystywać je zarówno wtedy, kiedy ściany mają znaleźć się pod ziemią. Mogą pełnić również rolę fundamentu budynku. Konstrukcja ścian szczelinowych pozwala wykonywać je nawet do stu metrów w głąb. Najpierw wykonuje się wąskoprzestrzenny wykop, którego szerokość nie przekracza na ogół ośmiuset metrów. Następnie umieszcza się w nim właściwie wykonane zbrojenie. Ściany szczelinowe mają do spełnienia aż trzy główne funkcje. Przede wszystkim zapewniają skuteczne oparcie przed działającymi w poziomie siłami.

Jednocześnie pozwalają na przeniesienie obciążeń o charakterze pionowym. Są również najlepszym rozwiązaniem, jeśli zapewnić chce się wysoką wodoszczelność. Ściany szczelinowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim dzięki nim skrócić można nieco czas realizacji inwestycji. Pozwala to także na optymalizację kosztów, które trzeba w związku z inwestycją ponieść. Jedna konstrukcja pozwala bowiem zabezpieczyć wykop budowlany, stanowi przegrodę pionową oraz jest istotnym elementem konstrukcyjnym budynku. Dzięki ścianom szczelinowym budynki można wznosić w naprawdę niewielkiej odległości od siebie. Dopuszczalna odległość to trzydzieści centymetrów między licami budynków. Wykonanie ścian szczelinowych jest jednocześnie mało uciążliwe dla otoczenia. Nie powstają wstrząsy, które stanowią największy problem, a wydobywający się w czasie prac hałas jest naprawdę niewielki.  W efekcie ściany szczelinowe cieszą się ogromną popularnością od początku swojego powstania. Warto dodać, że pierwsze próby stworzenia tak doskonałego systemu konstrukcyjnego pojawiły się w latach czterdziestych XX wieku.

Wymienione urządzenia, maszyny oraz systemy konstrukcyjne to naprawdę wielkie osiągnięcia współczesnego budownictwa. Dzięki nim możliwe jest wznoszenie budynków nie tylko ładnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Do tego dochodzi fakt o wiele większego tempa prac i niższych kosztów, które muszą ponieść inwestorzy. Są to bez wątpienia ogromne zalety, które sprawiają, że budownictwo może się tak intensywnie rozwijać. Z pewnością możliwe będą dalsze osiągnięcia w tym zakresie, które pozwolą wznosić jeszcze lepsze budynki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>