Stosowanie przekładni zębatych

Przekładnie zębate to najczęściej stosowane napędy gdzie przekazanie napędu odbywa się za pomocą minimum dwóch współpracujących ze sobą kół zębatych. Przeniesienie napędu odbywa się poprzez zazębianie się nawzajem dwóch sąsiadujących ze sobą kół.

Spośród przekładni zębatych wyróżniamy przekładnie jednostopniowe gdzie pracuje ze sobą jedna para kół a także wielostopniowe gdzie współpracują ze sobą szeregowo więcej niż jedna para kół i przy doborze której mamy możliwość większego stopniowania przekładni przez zastosowanie różnej ilości zębów.

Przekładnie zębate możemy również podzielić ze względu na rodzaj przenoszonego ruchu na przekładnie obrotowe gdzie do przeniesienia napędu służą minimum dwa koła zębate.  Drugim typem takiej przekładni jest przekładnia liniowa gdzie koło współpracuje z listwą zębatą o takim samym uzębieniu (module). W tym przypadku ruch obrotowy zamieniany jest na ruch posuwisty lub na odwrót.

Kolejnym podziałem przekładni zębatych jest podział ze względu na wzajemne usytuowanie osi obrotu. Wyróżniamy tutaj między innymi przekładnie walcowe gdzie osie obrotu są do siebie równoległe. Przekładnie stożkowe gdzie osie są do siebie ustawione prostopadle. Przekładnie ślimakowe gdzie osie obrotu są równoległe itp.

Swoja popularność w zastosowaniu przekładnie zębate zawdzięczają przede wszystkim łatwości wykonania, stosunkowo niewielkim gabarytom przy możliwości przenoszenia dużych mocy a także przy zastosowaniu odpowiedniego smarowania kół zębatych cichej pracy jak i wysokiej sprawności dochodzącej nawet do 98% .

Oczywiście jak każdy napęd także i przekładnie zębate posiadają swoje wady do których zaliczyć możemy : stosunkowe niskie przełożenia dla pojedynczego stopnia, sztywna geometria, konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed przeciążeniami, konieczność ciągłego smarowania w celu zachowania cichej pracy a także dość wysokimi kosztami.

Przekładnie zębate możemy znaleźć np. :

  • w przemyśle tekstylnym
  • przemyśle farmaceutycznym
  • przemyśle rolniczym
  • przemyśle spożywczym
  • przemyśle budowlanym

Spektrum zastosowań dla tego typu napędów jest tak różnorodny ze względu na jego kluczowe zalety które przy odpowiedniej konserwacji która w głównej mierze polegać będzie na regularnych przeglądach oraz na zapewnieniu dość obfitego smarowania spowoduje długą bezawaryjna żywotność takiego napędu.

W większości przypadków przekładnie zębate wykonywane są ze stali  czarnej lub stali nierdzewnej lecz coraz większą  i ciągle rosnąca popularnością cieszą się przekładnie zębate gdzie koła zębate wykonane są z tworzyw sztucznych. Zastosowanie tych ostatnich przy napędach mocno obciążonych mogą się nie sprawdzać jednakże przy napędach gdzie przenoszone moce są stosunkowo niewielkie można zastosować koła tworzywowe z domieszką grafitu który powoduje brak konieczności ciągłego smarowania przekładni a co za tym idzie ułatwia codzienną pracę z napędem.

Przy zastosowaniu kół wykonanych ze stali można również wykonać hartowanie zębów przez co zwiększy się żywotność danego napędu. Można wykonać hartowanie indukcyjne jak i laserowe które w takim samym stopniu jak przy tym pierwszym zwiększy nam twardość powierzchniową zębów przez co będą w mniejszym stopniu narażone na przedwczesne zużywanie się co może nieść za sobą dodatkowe niepotrzebne koszty wymiany.

Podsumowując przekładnie zębate mimo swoich wad jak i dość wysokich koszów wykonania są nadal jednym z najczęściej stosowanych napędów. Swoją niemalejącą wciąż popularność zawdzięczają głównie możliwości stosowania ich w różnych gałęziach przemysły, niskiemu poziomu hałasu przy stosowaniu odpowiedniego smarowania, bezawaryjności która w obecnych czasach jest często kluczowa przy doborze napędów a także szerokiemu spektrum zastosowań przez odpowiedni dobór ilości zębów, ilości kół, wielkości modułów itp. Dodatkową zaletą przekładni zębatych jest ich prostota co przekłada się również na bezawaryjność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>