Tryjer – czym jest, jaki wybrać?

W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić pracę na roli, która nie byłaby wspomagana przez szereg specjalistycznych maszyn. Każda z nich ma do spełnienia swoją funkcję przyśpieszając zbiory plonów lub pomagając przy ich oczyszczaniu. Można zatem stwierdzić, iż nowoczesna technologia pozwala rolnikowi sprawniej prowadzić gospodarstwo.

Częstym problemem, z jakim rolnicy muszą się zmierzyć już po samym zebraniu plonów, jest odpowiednie rozdzielenie nasion. Dotyczy to w szczególności mieszanin sypkich. Aby nie było konieczności ręcznego oddzielania ziaren żyta od prosa stosuje się nowoczesne tryjery. W swoim działaniu wykorzystują one różnice kształtów danych elementów mieszaniny. Chociaż maszyny te w większości stosuje się do rozdzielania różnych gatunków zbóż, to jednak nowoczesne sprzęty, jak tryjer firmy Zuptor, mogą służyć również do oddzielania nasion od chwastów. Wielu rolników stosuje te urządzenia jako główną metodę zwalczania chwastów na roli. Tryjer Zuptor będzie urządzeniem idealnym, gdy w procesie czyszczenia lub sortowania ziarna zawiodą maszyny takie jak czyszczalnie sitowe, wialnie, sortowniki wagowe albo stoły wibracyjne.

Nowoczesne tryjery dzielą wszelkiego rodzaju produkty sypkie. Rozpoznają one długość średnicę oraz wagę ziaren. Dzięki specjalistycznym czujnikom reaguje na najmniejsze różnice formy i wielkości nasion.

W czasie wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które będą świadczyć o jego wysokiej jakości. Analizie poddać można sprzęt produkowany przez niemieckie przedsiębiorstwo Petkus, a którego dystrybutorem na rynek polski jest firma Zuptor. Zastosowana w tym urządzeniu technologia pozwala na najwyższą dokładność sortowania, jak i na wyraźny podział długości. Odpowiednio skonstruowany bęben pozwala na dokładne usuwanie sporyszu. W czasie pracy nie wydaje głośnych dźwięków, przy tym nie występują w nim wstrząsy w trakcie procesu sortowania.

Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę na prostotę użytkowania. Warto, aby tryjer miał możliwość bezproblemowego pobierania próbki i aby regulacja jego przechylenia była bezstopniowa. Nowoczesny sprzęt wysokiej jakości powinien być energooszczędny oraz posiadać pojedynczy silnik z przekładnią, który daje wysoką wydajność przy jednoczesnych niskich kosztach użytkowania. Od pewnego czasu można zaobserwować, że poszycia tryjerów wykonane są ze stali szlachetnej bądź aluminium. Zwiększa to żywotność bębna oraz odporność całego urządzenia na uszkodzenia mechaniczne. Samo składowanie powinno odbywać się bezobsługowo, a obudowa urządzenia powinna być zamknięta.

Tryjery jako nowoczesne urządzenia pozwalają na znacznie zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa rolniczego. Dzięki przyśpieszonemu procesowi segregacji mieszanin sypkich można sprawniej przejść do dalszego etapu wyrabiania produktów ziarnistych, zwiększając przy tym obroty firmy. Oznacza to, że jednorazowa inwestycja w tego rodzaju sprzęt zwraca się niemalże natychmiastowo, zwiększając konkurencyjność oraz wpływa pozytywnie na samo postrzeganie przedsiębiorstwa. Można zatem powiedzieć, ze tryjer powinien stać się podstawową maszyną na nowoczesnej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>