Ubrania robocze i ochronne – jak wybrać?

Pracownicy fizyczni lub stykający się z niebezpiecznymi substancjami powinni być wyposażeni w specjalną odzież. Ma ona przede wszystkim za zadanie chronić ich zdrowie lub życie. Na rynku dostępny jest cały szereg produktów tego typu, jednak nie zawsze pracodawca jest w stanie określić, która odzież robocza czy ochronna jest najodpowiedniejsza dla jego pracowników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubrań BHP?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ubrania robocze i ubrania ochronne to dwa różne rodzaje odzieży. Ubrania robocze, kupowane częściej, to specjalne wyroby do ochrony np. przez zabrudzeniami. Nie są wymagane dla nich żadne certyfikaty, a ich design można modyfikować zgodnie z życzeniami kupującego. Ubrania ochronne to już specjalistyczna odzież, która ma za zadanie osłaniać np. przed niebezpiecznymi substancjami. Taka odzież musi posiadać wszelkie atesty i certyfikaty, aby gwarantowała bezpieczeństwo użytkownika. Najczęściej nie można jej też dowolnie przerabiać pod względem wizualnym.

Jakie rodzaje ubrań roboczych i ochronnych możemy znaleźć w sklepach? Oferta jest niezwykle bogata, co pozwala na dobór najwłaściwszych produktów. Odzież robocza to m.in. bluzy, koszule, spodnie, czapki, okulary, kaski, rękawice robocze czy sandały robocze. Do produkcji ubrań roboczych stosuje się przede wszystkim bawełnę, przy czym może to być także bawełna z dodatkiem innych tkanin, np. flaneli czy polaru. Ubrania ochronne dzieli się głównie ze względu na zastosowanie: może to być odzież ochronna ESD, odzież ochronna chemiczna czy odzież osłaniająca przed promieniowaniem czy niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Przy wyborze ubrań roboczych czy ochronnych przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, gdzie odzież ta będzie stosowana i w jakim celu. Ważne jest także, które części ciała ma chronić. Nie bez znaczenia jest również materiał – odzież bawełniana jest przewiewna i lekka, ale gdy potrzebujemy produktów wodoodpornych, lepiej sprawdzi się odzież robocza bawełniana z domieszkami syntetycznych włókien. Przy zakupie odzieży BHP warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania ubrań i ich poszczególnych elementów – tylko solidne produkty o wysokim standardzie zapewnią bezpieczeństwo pracowników. Dlatego przy wyborze odzieży ochronnej czy roboczej podstawowym kryterium nie powinna być cena, a właśnie bezpieczeństwo użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>