Uzdatnianie wody. W jakich gałęziach przemysłu zachodzi najczęściej?

Procesy, które zachodzą podczas różnych czynności w przemyśle wymagają obecności wody posiadającej jedynie surowe parametry. Tylko dzięki jej udziale można wytworzyć właściwy produkt (w zależności od branży, np. rozcieńczalnik czy preparat do mycia). Zobacz, jak wygląda najpopularniejsza technologia uzdatniania wody oraz w jakich gałęziach przemysłu się jej używa.

W zależności od wymagań, którymi kieruje się dana branża przemysłowa, stosuje się rozmaite filtry przemysłowe służące do takich procesów jak m.in.: filtracja mechaniczna, zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie, wymiana jonowa czy zjawisko odwróconej osmozy. Często też dodaje się do wody różne substancje mające na celu np. wzmocnienie odporności na korozję.

Jak wygląda najpopularniejsza technologia uzdatniania wody?

Najpopularniejszą technologią uzdatniania wody jest zjawisko odwróconej osmozy. Woda surowa znajdująca się pod wysokim ciśnieniem przechodzi przez półprzepuszczalną membranę. Powstają cząsteczki czystej wody tworzące filtrat, natomiast cząsteczki soli i innych zabrudzeń zostają po stronie roztworu zasilającego i tworzą retentat.

W jakich branżach przemysłowych najczęściej stosuje się uzdatnianie wody?

Przemysł spożywczy

Każda woda, mająca styczność z żywnością, musi mieć jakość wody pitnej. W zakładach spożywczych najlepiej sprawdzą się filtry do wody odpowiadające obowiązującym przepisom. Najpierw jednak należy wykonać analizę wody.

Przemysł farmaceutyczny

Systemy uzdatniania wody dla farmacji generują wodę oczyszczoną i ultraczystą według światowych wymagań. Ważne, by stacje odwróconej osmozy przekazywały wodę o najczystszych parametrach, ponieważ jest ona niezbędna np. w przypadku urządzeń do dializy.

Branża metalowa

Zużyte chłodziwo można zatężać przez system ultrafiltracji. To proces redukcji wody, która może być bezpośrednio odprowadzana do ścieków. Dzięki temu zmniejszają się koszty usuwania zużytych substancji. Ponadto do odtłuszczania części metalowych stosuje się najczęściej alkaliczne kąpiele odtłuszczające.

Przemysł szklany

Żeby kwas fluorowodorowy używany do wytrawiania powierzchni szklanych nadawał się do ponownego użycia, wykorzystuje się w tym celu instalacje neutralizujące ścieki przemysłowe. Z kolei systemy odwróconej osmozy generują wodę do płukania szyb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>