Zasady działania maszyn cybernetycznych

cybernetyczna maszyna

Obecnie coraz większa liczba ludzi decyduje się na wybranie kierunku studiów jakim jest robotyka. Dla wielu z nas, nazwa ta przywodzi na myśl jeden z wielu filmów fantastycznych o ludziach robotach. Dziś jednak, pojęcie człowieka robota, staje się coraz mniej związane z fantastyką.

Czym jest robotyka?

Robotyka to nauka zajmująca się w bardziej uproszczonych słowach, konstruowaniem robotów. Oczywiście nie polega to tylko na ich projektowaniu ale także testowaniu oraz wszelkiego rodzaju badaniu pomiarów dotyczących nowych technologii z tego zakresu. Z pewnością wielu ludzi uważać będzie taką dziedziną nauki za dziwaczny wymysł, zabawę swoistego rodzaju. okazuje się jednak, że dziś coraz więcej robotów stosowanych jest zarówno w medycynie jak i w wszelkiego rodzaju produkcji przemysłowej. Jednym z typów robotów, jakiemu poświęca się w ostatnim czasie najwięcej uwagi, jest maszyna cybernetyczna, której bezpośrednim przeznaczeniem jest jak najwierniejsze zastąpienie i odwzorowanie fizjologii ludzkiego ciała.

Maszyna cybernetyczna

Naukowcy wciąż dążą do osiągnięcia umiejętności wykonania maszyny zupełnie zastępującej zarówno czynności intelektualne człowieka jak i fizjologiczne oraz ruchowe. Funkcje ruchowe to przede wszystkim zdolność do przemieszczania się robotów oraz wykonywania bardziej skomplikowanych ruchów. Czynności fizjologiczne wiążą się z koniecznością zastąpienia przez maszyny czynności wszystkich narządów wewnętrznych znajdujących się w ciele człowieka.

W maszynie cybernetycznej można wymienić takie elementy jak manipulator. Jego bezpośrednim zadaniem są funkcje zbliżone do funkcji jakie pełni ludzka kończyna. Manipulator więc może zarówno przewodzić przedmiot jak i chwytać go. Większość robotów sterowanych jest poprzez specjalny impuls wysyłany przez urządzenie sterujące. W przypadku najprostszych urządzeń jest to najczęściej pilot. Najnowszym wynalazkiem są maszyny cybernetyczne, które nie posiadają sterowania zewnętrznego. Ich układ sterowania zapamiętuje niektóre przedmioty i umożliwia odpowiednią na niego reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>