Zawiesia wężowe

Zawiesia, jak sama nazwa wskazuje, służą co zawieszania, obwiązywania i podtrzymywania podnoszonego ładunku. Najczęściej przywiesza się je do haków urządzenia dźwigowego. Czasami zawiesia bywają również elementem dołączonym do konstrukcji takiego urządzenia. Bez nich trudno jest sobie wyobrazić współczesny transport przedmiotów. Rzadko kiedy towar jest przystosowany do podnoszenia przy pomocy dźwigu czy suwnicy. Zresztą nawet i w takich przypadkach na ogół wykorzystuje się zawiesia różnego rodzaju.

Zawiesia – charakterystyka i bezpieczeństwo

Zawiesia dzieli się przede wszystkim na cięgnowe i specjalne. Pierwsze wykonane mogą być z łańcucha, lin bądź pasów. Zawiesia specjalne produkowane są z różnego rodzaju materiałów, które są odpowiednie do transportu określonych ładunków np. blach, rur, kręgów, bel czy skrzyń. Zawiesia same w sobie nie potrzebują specjalnych certyfikatów, ale powinny być regularnie kontrolowane przez uprawnione do tego osoby. Najczęściej są to hakowi odpowiedzialni za zawieszanie ładunku na suwnicy lub dźwigu. Powinny być to osoby odpowiednio przeszkolone.

Raz na rok należy wykonać m.in. próbę obciążeniową polegającą na obciążeniu zawiesia na czas około 60 minut obciążeniem właściwym dla jego rodzaju. To zadanie dla osób z odpowiednimi uprawieniami.

Rodzaje zawiesi

Zawiesia to urządzenia dość proste pod względem konstrukcyjnym. Wyróżnia się wiele ich rodzajów. Największą popularnością cieszą się zawiesia cięgnowe – linowe, pasowe, wężowe i łańcuchowe. Te, które wykonane są z lin stalowych i łańcuchów stosowane są od setek lat. Obecnie jednak coraz częściej spotkać się można z zawiesiami wykonanymi z materiałów syntetycznych. Wykorzystywane są one głównie w zawiesiach pasowych i wężowych. W wielu przypadkach wytrzymałość tego typu cięgien jest równie duża jak produktów stalowych, a jednocześnie są znacznie lżejsze.

Zawiesia wężowe i pasowe oznaczone są specjalnymi kolorami oraz odpowiednią ilość przeszyć nicią w kolorze czarnym. Informuje to o właściwym współczynniku DOR (dopuszczalne obciążenie robocze). Dla przykładu kolor fioletowy i 1 przeszycie oznacza DOR na poziomie 1 tony, a kolor żółty i 3 przyszycie to DOR równe 3 tony. Warto przy tym pamiętać, że maksymalne obciążenie zawiesi uzależnione jest od liczby cięgien, średnicy, kata odchylenia, opasania lub obwiązywania czy rodzaju konstrukcji. W praktyce każde zawiesie ma swój współczynnik bezpieczeństwa. W przypadku zawiesi pasowych i wężowych jest to 7:1 (stosunek siły niszczącej do DOR). Dla zawiesi linowych współczynnik ten wynosi już 5:1, a dla łańcuchowych 4:1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>