Zetor Major czy Proxima – różnice i podobieństwa traktorów

Gdy decydujemy się na zakup ciągnika, chcemy, aby była to maszyna wysokiej jakości, która będzie dobrze służyć nam przez długie lata. Przyjrzyjmy się zatem dwóm modelom oferowanych przez dobrze znaną nam markę Zetor i sprawdźmy, czym się różnią.

Zetor Tractors a.s. jest czeskim producentem ciągników rolniczych, należącym do słowackiego HTC holding. Warto wiedzieć, że Zetor w czasie swojej historii był pionierem wielu znaczących innowacji, takich jak jeden z pierwszych systemów hydraulicznych, znany pod nazwą Zetormatic czy też pierwsza na świecie w pełni zintegrowana bezpieczna kabina zawieszona na silentblockach. Różne wersje ciągników tej czeskiej firmy były montowane w różnych stronach świata, w tym między innymi w Argentynie, Birmie, Indiach, Iraku, Urugwaju oraz Zairze.

http://www.mascus.pl/rolnictwo/uzywane-traktory/zetor

Ciągnik rolniczy Zetor Major

Model Major, zaprojektowanym zgodnie z podstawowymi założeniami marki Zetor, w kategorii traktorów do 80 KM nawiązuje do jednego z najpopularniejszych modeli w historii tej marki. Jest uniwersalnym ciągnikiem służącym do agregowania przy pomocy sprzętu rolniczego i urządzeń przemysłowych, a także do transportu rolniczego. Zdobył sobie opinię ciągnika na całe życie dzięki swojej niezawodności, wydajności oraz łatwości obsługi. Ponadto, właściciele mniejszych gospodarstw, głównie rodzinnych, cenią sobie świetny stosunek ceny do mocy tego ciągnika.

Zetor Major
Ciągnik Rolniczy Zetor Major/span>

Dzięki optymalnemu doborowi mocy silnika do masy pojazdu można w pełni wykorzystać moc ciągnika. Niewątpliwą zaletą modelu jest także proste i dobrze przemyślane wykonanie, które zapewnia nam niezawodność ciągnika, łatwą obsługę, a także szybki serwis. Ponadto, przekłada się to także na wykazują umiarkowane zużycie płynów eksploatacyjnych oraz przystępną cenę części zamiennych.

Silnik
Zetor Major wyposażony jest w certyfikowany 4-cylindrowy rzędowy silnik o pojemności skokowej 2,9 litra. Posiada także wysokociśnieniowy system Common Rail oraz wydajny system chłodzenia EGR, który zapewnia stałą moc silnika nawet w ciężkich warunkach pracy. Na uwagę zasługuje także strukturalny blok silnika z wanną olejową oraz katalizator utleniający DOC, który skutecznie oczyszcza spaliny.

Skrzynia biegów
Model Major posiada w pełni zsynchronizowaną czterobiegową skrzynię biegów wyposażoną w rewers oraz trzybiegową skrzynię redukcyjną. W rezultacie liczba biegów wynosi 12 + 12.

Hydraulika
W modelu Zetor Major wykorzystana jest hydraulika z mechaniczną regulacją, której prostota gwarantuje długą żywotność. Zapewnia ona także dużą siłę udźwigu oraz płynną regulację opuszczania wraz w funkcją hydraulicznej blokady przy transporcie narzędzi. Traktor posiada także jednosekcyjny lub dwusekcyjny rozdzielacz z szybkozłączem do wolnego spływu oleju. Zaleta modelu jest także szybki montaż i zabezpieczenie agregacji.

Przestrzeń i ergonomia
Kabina Majora jest została zaprojektowana z myślą o praktyczności i wygodzie. Jest w niej dużo miejsca, a wszystkie elementy obsługi maszyny rozmieszczone są ergonomicznie i intuicyjnie, co ułatwia pracę. Warto zwrócić uwagę także na przeszklony luk dachowy, który ułatwia pracę z ładowaczem czołowym. Ponadto, występują także egzemplarze wyposażone w klimatyzację.

Ciągnik rolniczy Zetor Proxima

Ciągniki Zetor Proxima są uniwersalnymi maszynami kołowymi, przeznaczonymi przede wszystkim do agregacji z maszynami rolniczymi i urządzeniami przemysłowymi, oraz do transportu rolniczego. Jest to najpopularniejsza linia modelowa marki Zetor, która swoim solidnym wykonaniem, uniwersalnością, niezawodnością, efektywnością a także niskimi kosztami eksploatacji zdobyła sobie sympatię użytkowników.

Zetor Proxima
Ciągnik Rolniczy Zetor Proxima/span>

Ciągniki te łączą w sobie dużą moc silnika i wysokiej klasy skrzynię biegów, dzięki czemu doskonale radzi sobie nawet z najcięższymi pracami w rolnictwie, leśnictwie oraz usługach komunalnych. Można wybrać wersje z kabina lub bez, a także z napędem na dwa lub cztery koła. Ciągniki z serii Proxima dostępne są w trzech wariantach:

Proxima – z możliwością wyboru jednego z wielu wariantów skrzyni biegów, dzięki czemu każdy może wybrać maszynę zgodną z własnymi wymaganiami i potrzebami.
Proxima Plus – w porównaniu do podstawowego modelu, ma większą moc silnika oraz nowocześniejsze skrzynie biegów, które zapewniają większą efektywność.
Proxima Power – to modele z najnowocześniejszymi skrzyniami biegów, które są w stanie spełnić wysokie wymagania użytkowników, jeśli chodzi o komfort, wszechstronność, produktywność oraz bezpieczeństwo.

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej serii Proxima.

Silnik
Silniki ciągników Proxima wyposażone są w filtry cząstek stałych, dzięki czemu spełniają surowe limity emisji. Nie bez znaczenia jest także bardzo niskie zużycie płynów eksploatacyjnych oraz mechaniczna pompa wtryskowa, charakteryzująca się bezawaryjnością, niezawodnością oraz długą żywotnością. Maszyna wyposażona jest w dwa wały wyważające, które tłumią drgania i uspokajają pracę silnika. W każdym cylindrze silnika znajduje się świeca żarowa odpowiedzialna za bezpośrednie wstępne ogrzewanie silnika, która zapewnia bezproblemowe uruchomienie silnika także w niskiej temperaturze.

Skrzynie biegów
Układy napędowe dla serii Proxima powstają z najwyższej jakości materiałów, zapewniających dużą wytrzymałość oraz żywotność. W standardowych modelach Proxima występują wyłącznie układy mechaniczne, produkowane w kilku wariantach. Jest to jedyny model, który oferuje biegi pełzające w wariancie 20/4 i najniższą prędkość jazdy 0,22 km/h. Model Proxima Plus. posiada 16+16 biegów ze wzmacniaczem momentu obrotowego 2°, natomiast Proxima Power posiada 24 biegi do przodui do tyłu, wzmacniacz momentu obrotowego 3°, a także nowoczesne, wygodne rozwiązanie Powershuttle, umożliwiające zmianę kierunku jazdy pod obciążeniem.

Hydraulika
W modelach Proxima system elektrohydrauliki Bosch wyposażony został w funkcję HitchTronic, która stanowi wyjątkowy system automatycznej regulacji tylnego zawieszenia trzypunktowego. Warto wspomnieć tutaj o sile podnoszenia wynoszącej 42 kN, regulacji prędkości opuszczania TUZ oraz mechanicznej regulacji TUZ od górnego zaczepu, a także rozdzielaczu hydraulicznym dostępnym bez demontażu hydrauliki.

Kabina
Kabina modeli Proxima została tak zaprojektowana, aby była wygodna, bezpieczna i praktyczna. Jedną z ważniejszych zalet jest duża przestrzeń wokół kierowcy, zapewniająca optymalną widoczność na wszystkie strony, pozwalając operatorowi doskonale kontrolować zamontowane narzędzia. Uzupełnieniem całości jest okno dachowe, dające dobry widok na ładowacz czołowy. Wszystkie elementy sterowania na desce rozdzielczej rozmieszczone są w sposób przejrzysty i intuicyjny i są zawsze pod ręką. Na uwagę zasługuje także ergonomiczne wygodne i wytrzymałe siedzenie dla operatora oraz proste, składane, ale jednocześnie wygodne siedzenie pasażera.

Trudny wybór?

Wszystkie elementy traktorów marki Zetor pochodzą z produkcji własnej, dzięki czemu sprawowana jest nad nimi stała kontrola. Zetor stawia na proste konstrukcje, które są ekonomiczne, proste w obsłudze, bezawaryjne oraz łatwe w serwisowaniu. Który model wybrać? To zależy już tylko od własnych potrzeb i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>